İnfertilite tedavisi gören kadınlarda COVID-19 korkusu ile endişe düzeyi ilişkisi
Relationship between level of anxiety and fear of COVID among women who receive an infertility treatment
- Tez No: 748054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, pandemi sürecindeki infertilite tedavisi gören kadınlarda COVID-19 korkusu ile endişe düzeyi ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup örneklemini, Kocaeli Üniversite Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi ve Kadın Doğum Polikliniğine 01/10/2020 - 31/12/2020 tarihi arasında başvuran 150 infertil kadın hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri Demografik Soru Formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği (KAÖ) ve Endişe Şiddeti Ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırma sonucunda kadınların Sosyo-Demografik özelliklerine göre yaş ortalamaları 31,54±5,94, Kadınların Endişe Şiddeti Ölçeği puan ortalaması 7,09±5,33 ve COVID-19 korkusu ölçeği puan ortalaması 18,70±3,93 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in order to determine the relationship between level of anxiety and fear of Covid among women who receive an infertility treatment during pandemics. The research is descriptive and cross-sectional, and samples consist of 150 infertile female patients who applied to the Kocaeli University Hospital IVF Unit and Gynecology Policlinic between 01/10/2020 - 31/12/2020. The research data have been obtained by means of a Demographical Question Form, Fear of COVID-19 Scale (FCV) and Anxiety Intensity Scale. At the end of the research, the mean of ages of women has been found as 31,54± 5,94 according to their Socio-Demographic characteristics, the mean of Anxiety Intensity Scale of Women has been found as 7,09±5,33 and the mean of Fear of COVID-19 Scale has been found as 18,70±3,93.