Bir bilimsel tefsir örneği olarak Haluk Nurbâki'nin Kur'ân'a yaklaşımı
Haluk Nurbâki̇'s approach to the Qur'an as an example of a scientific interpretation
- Tez No: 1002375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SEKME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerîm Allah tarafından insanlara rehber ve yol gösterici olması için gönderilmiş ilahi bir kitaptır. İndirildiği zamandan itibaren tefsir edilmeye ve anlaşılmaya çalışılmıştır. Son ve evrensel olmasından dolayı içerisinde her zaman ve mekâna hitap edebilecek bilgileri barındırmaktadır Ayetlerden çıkarılan manalar zamana, mekâna ve ulemanın anlayış biçimine göre farklılık göstermektedir. Son iki asırda bilim ve teknolojinin gelişmesi ve hayatımızın her alanına girmesiyle Kur'ân-ı Kerîm'i anlamada farklı yöntemler meydana gelmiştir. Bunlardan birisi Kur'ân-ı Kerîm'i, kevni ayetlerle bilimsel veriler arasındaki delaleti ortaya çıkararak anlama yöntemidir. Genellikle bilimsel tefsir olarak isimlendirilen bu yöntem Kur'ân-ı Kerîm'de kâinat ve tabiat kanunlarından bahseden ayetlerin yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen verilerle arasındaki uyumu bizlere gösterir. İlmi tefsir ve bilimselci tefsir olarak da isimlendirenler olmuştur. Bilimsel tefsir yöntemiyle Kur'ân ayetlerini anlamaya ve anlatmaya çalışan birçok âlimden birisi de bu tezde araştırmaya konu edinilen Haluk Nurbâki'dir. Nurbâki tıp hekimi olmasının yanında Kur'ân'ı anlama ve başkalarına da anlatma çabası olan nadide şahsiyetlerdendir. Özellikle kâinattan bahseden ve bilimin de konu edindiği durumlara işaret eden ayetleri 21. asrın anlayış biçimine ve tefsir ilminin ruhuna münasip bir şekilde tefsir etmiştir. Nurbâki kevni ayetleri tefsir ederken bilim insanlarının keşfettiği verilerle ayetlerin bahsettiği manayı beraber değerlendirerek aralarındaki uyumu ortaya çıkarmıştır. Bu gayretiyle hem bir bilim insanı hem de bir Kur'ân müfessiri olunabileceğini bizlere göstermiştir. Kur'ân-ı Kerîm mucize bir kitap olduğunu içerisinde bulunan kevni ayetlerle bizlere göstermektedir. Bu asırda Kur'ân-ı Kerîm'in mucize olduğunu anlamamıza yardımcı olan yöntemlerden birisi de kevni ayetleri konu edinen bilimsel tefsir çalışmalarıdır. Birçok eser veren ulema yanında Nurbâki'nin özellikle bilimsel konuları ele alan Kur'ân-ı Kerîm'den Ayetler ve İlmi Gerçekler kitabı da Kur'ân'ın mucize oluşunu bizlere göstermektedir. Zamanımız da doğru ve murad-ı ilahiye uygun bilimsel tefsir yapılması Kur'ân-ı Kerîm'in anlaşılması için önemlidir. Çünkü Kur'ân her zamana olduğu gibi bizim asrımızın da ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde indirilmiştir. Bu zamanın inançsızları bilimle Allah'ı inkâr yoluna gittikleri için onları ilzam da bilimsel yolla olmalıdır. Bunun için Kur'ân'daki bilimsel bilgileri asrımızın ihtiyaçlarına uygun şekilde tefsir etmek gereklidir. Bu tezimizde bir kısım kevni ayet ve ayetlerin delalet ettiği birçok bilimsel konuyu Nurbâki'nin görüş ve yorumlarıyla ele aldık. Konuları işlerken Nurbâki'nin yanı sıra ayetlere bilimsel yorum getiren Süleyman Ateş, Celal Yıldırım, Celal Kırca, Elmalılı Hamdi Yazır, Mehmet Sait Şimşek gibi bir kısım müfessirlerin eserlerinden de alıntı yaptık. Amacımız tıp hekimi olan Nurbâki'nin ayetlere getirdiği bilimsel yorumları yer yer diğer bazı müfessirlerle karşılaştırma yaparak görmektir. Çalışmamızda gördük ki fen ilimlerinin ilerlemesi ve bilimsel çalışmaların artması her ilimde olduğu gibi tefsir ilminde de etkilerini göstermiştir. Bu durum Kur'ân'ın bazı ayetlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır. Yapılan bilimsel çalışmalardan elde edilen verilerin Kur'ân ayetlerine ters düşmemesi: hatta ayetlerin işaret ettiği manaları tasdik eder nitelikte olması Kur'ân'ın mucize olduğunu bize göstermektedir. Olumsuz olarak ise şöyle bir sonuca vardık: Ulemanın ayetleri tefsir ederken kullandığı metotlar yaklaşık olarak aynıdır. Genellikle araştırmayı yapan bilim insanının vardığı sonucun ayet ile olan uyumunu göstermektedirler. Yani müfessirlerin ayetleri kendi araştırmaları veya Müslüman bir grup insanın yaptığı yorum veya çalışma değil de: yabancı bilim insanlarının yaptığı araştırmalarla açıklamaktadırlar. Bunu yerine her ilimden bir veya birkaç Müslüman âlimin bir araya gelip kapsamlı bir tefsir yazması daha iyi olacaktır. Zira İslam âleminde her ilim dalından bilim insanımız mevcuttur. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde bilimsel tefsirin isimlendirilmesi, amacı ve öneminin ne olduğu konuları, ikinci bölümde Haluk Nurbâki'nin hayatı, eserleri ve tefsir anlayışı, üçüncü bölümde ise Haluk Nurbâki'nin ayetler ışığında ele aldığı bilimsel konular işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Quran is a divine book sent by God to guide and guide humanity. Since its revelation, it has been interpreted and understood. Because it is final and universal, it contains knowledge that can address all times and places. The meanings derived from its verses have varied depending on time, place, and the understanding of scholars. Over the last two centuries, with the advancement of science and technology and their penetration into every aspect of our lives, different methods for understanding the Quran have emerged. One of these methods is the effort to understand the Quran by uncovering the implications between the verses of the universe and scientific data. Generally speaking, it is scientific exegesis. Haluk Nurbâki, the subject of our thesis, is one of the many scholars who attempted to understand and explain Quranic verses using scientific exegesis. Besides being a physician, Nurbâki was one of the rare figures who strived to understand the Quran and explain it to others. He interpreted verses, particularly those that mentioned the universe and addressed the situations it addressed in its scientific context, in a way that aligned with the understanding of our time and the spirit of exegesis. While interpreting the verses of the universe, Nurbâki evaluated the data discovered by scientists and the meanings conveyed by the verses, revealing the harmony between them. With this effort, he demonstrated that it is possible to be both a scientist and a Quranic commentator. The Quran is a miraculous book, demonstrated to us by the verses of the universe within it. One of the methods that have helped us understand the miraculous nature of the Quran in this century is scientific exegesis studies that explore these verses. Along with scholars who have produced numerous works, Nurbâki's book Verses from the Holy Quran and Scientific Facts, which specifically addresses scientific issues, demonstrates the miraculous nature of the Quran. In our time, accurate and scientific exegesis in accordance with Divine will is crucial for understanding the Quran. Because the Quran was revealed to meet the needs of our time, as it has always been the case. Since the unbelievers of this time resort to scientific methods to deny God, they must be rebuked through scientific means. Therefore, it is necessary to interpret the scientific information in the Quran in a way that meets the needs of our time. In this thesis, we explored a number of verses of the universe and the many scientific issues they allude to, through Nurbâki's perspectives and interpretations. In addition to Nurbâki, we also cited works by commentators who offered scientific interpretations of the verses, such as Süleyman Ateş, Celal Yıldırım, Celal Kırca, Elmalılı Hamdi Yazır, and Mehmet Sait Şimşek. Our aim is to examine Nurbâki's scientific interpretations of the verses, sometimes comparing them with those of other commentators. In our study, we saw that the advancement of science and the increase in scientific studies have had an impact on the field of interpretation, as in every other discipline. This has led to a better understanding of some verses of the Quran. The fact that the data obtained from scientific studies do not contradict the Quranic verses and, in fact, confirm the meanings implied by the verses demonstrates the miraculous nature of the Quran. On the negative side, we have reached the following conclusion: the methods used by scholars to interpret verses are approximately the same. They generally demonstrate the compatibility of the researcher's conclusion with the verse. In other words, commentators explain verses based on research conducted by foreign scholars, rather than their own research or the interpretations or studies of a group of Muslims. Instead, it would be more beneficial for one or more Muslim scholars from every discipline to come together and write a comprehensive commentary. Indeed, the Islamic world boasts scholars from every branch of science. Our thesis consists of three sections: The first section covers what scientific exegesis is, its purpose, and its importance. The second section covers the life and works of Haluk Nurbâki. The third section covers the scientific topics Haluk Nurbâki addressed in light of the verses.