Kamu ve özel sektör işletmelerinde iş güvenliği kültürü algısının karşılaştırılmalı irdelenmesi (Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ve TR42 düzey orman endüstri işletmeleri örneği)
Comparative investigation of occupational safety culture perception in public and private sector enterprises (Sakarya Regional Directorate of Forestry and TR42 level forest industry enterprises example)
  1. Tez No: 1002384
  2. Yazar: FATİH DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK GEDİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ağaç İşleri, İşletme, Forestry and Forest Engineering, Wood Products, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İş sağlığı ve güvenliği hakkındaki 6331 sayılı kanun; tüm sektörler için çalışanların daha iyi ve daha güvenilir şartlarda ve çalışma ortamlarında çalışmalarını sağlayarak mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirmesini amaçlamış, bu amaç doğrultusunda kamu ve özel sektördeki tüm işler ve işyerleri ile işveren ve çalışanların görev, yetki hak ve sorumlulukları düzenlemiştir. Çalışanların güvenli ortamlarda çalışmalarının sağlanması için işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri yanı sıra kamu ve özel sektör işletmelerinde güçlü bir güvenlik kültürüne gereksinim vardır. Çalışma kapsamında hem kamuda hem de orman endüstrisi alanında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili güvenlik kültürü algılarının ölçülmesi amaçlanmıştır. Orman Genel Müdürlüğü taşra birimi olan Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü kamu çalışanları ve TR42 Düzey 2 Bölgesi'nde (Sakarya, Kocaeli, Düzce, Bolu, Yalova illeri) bulunan orman endüstri işletmelerindeki 540 kamu çalışanı ve 421 özel sektör çalışanı olmak üzere toplam 961 çalışan ile anket çalışması yapılarak güvenlik kültürü algıları araştırılmıştır. Veriler istatistiksel analizlere tabi tutularak sonuçları sektörler için karşılaştırılmış, sonuçları doğrultusunda ülkemiz ormancılık sektörüne yönelik öneriler getirilmiştir. Ayrıca, kamu ve özel sektör çalışanlarının iş güvenliği kültürü algılarını ölçebilecek özgün ölçekler geliştirilmiştir. Çalışmada; özel sektör çalışanlarının iş güvenliği kültürü genel algılarının kamu sektörü çalışanlarına göre daha yüksek düzeyde ve daha olumlu olduğu bulunmuştur. Ayrıca iş güvenliği kültürü alt boyutları olan“yasal çerçeve, yönetimin önceliği, güvenlik algısı, iyimserlik/kadercilik ve raporlama kültürü”boyutlarına yönelik özel sektör çalışan algılarının daha olumlu, farkındalıklarının daha iyi olduğu sonucu bulunmuştur. Sektörler kendi içerisinde değerlendirildiğinde özel sektörde;“cinsiyet, fiili çalışma yeri, gelir düzeyi”kamu sektöründe;“idari/yönetici görev, fiili çalışma yeri, gelir düzeyi”değişkenlerine göre bazı iş güvenliği kültürü alt boyutlarına yönelik çalışan algılarının farklılaştığı bulunmuştur. Ülkemiz ormancılık sektöründe güvenlik kültürünün gelişmesi ve daha iyi bir farkındalığın oluşması için; yasal düzenlemelere ve eğitimlere önem verilmeli, yönetsel faaliyetlerde çalışma ortamları, iş koşulları ve çalışanlar dikkate alınmalı, ücret iyileştirmeleri, düzenlemeleri yapılmalı, tüm bu süreçlerde sektörlerin kendine özgü yapısı ve özellikleri dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Law No. 6331 on occupational health and safety aims to improve existing health and safety conditions by ensuring that employees in all sectors work in better and safer conditions and environments. To this end, it regulates the duties, powers, rights, and responsibilities of employers and employees in all jobs and workplaces in the public and private sectors. Ensuring that employees work in safe environments requires not only occupational health and safety activities but also a strong safety culture in both public and private sector businesses. This study aims to measure the perceptions of safety culture regarding occupational health and safety among employees in both the public sector and the forestry industry.The Sakarya Regional Forestry Directorate, a provincial unit of the General Directorate of Forestry, conducted a survey among 961 employees in total 540 public sector employees and 421 private sector employees in forestry industry enterprises located in the TR42 Level 2 Region (Sakarya, Kocaeli, Düzce, Bolu, Yalova provinces) to investigate their perceptions of safety culture. The data were subjected to statistical analysis, the results were compared across sectors, and recommendations were made for the forestry sector in our country based on these findings. In addition, unique scales were developed to measure the perceptions of occupational safety culture among public and private sector employees. The study found that private sector employees have a higher and more positive overall perception of occupational safety culture compared to public sector employees. Furthermore, it was found that private sector employees had more positive perceptions and better awareness regarding the sub-dimensions of occupational safety culture:“legal framework, management priority, safety perception, optimism/fatalism, and reporting culture”. When sectors were evaluated individually, it was found that employee perceptions of certain sub-dimensions of occupational safety culture differed in the private sector according to the variables of“gender, actual workplace, income level”and in the public sector according to the variables of“administrative/managerial position, actual workplace, income level”. To improve the safety culture and raise awareness in our country's forestry sector, emphasis should be placed on legal regulations and training; working environments, working conditions, and employees should be considered in managerial activities; wage improvements and regulations should be implemented; and the unique structure and characteristics of the sector should be taken into account in all these processes.