Turistlerin çevre bilinci algılarının demografik değişkenlere göre kıyaslanması
Comparison of tourists' perceptions of environmental awareness according to demographic variables
  1. Tez No: 1002385
  2. Yazar: VEDAT EKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Turizm, Business Administration, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan hayatını sürdürebilmesi için doğayı kullanmış ve kaynakları büyük ölçüde tüketmiştir. Böylelikle çağımızın en büyük sorunu olan çevre sorunlarının oluşmasına neden olmuştur. İnsanın doğada bulunan kıt kaynakları, doğanın kendini yenileme hızından daha çabuk tüketmesi sonucu tüm canlıları olumsuz yönde etkileyen, kirlenme ve tahriplere dayalı çevre sorunlarına sebep olan problemler oluşmuştur. Bunun önüne geçebilmek için hayatımızın her yerinde sürdürülebilirlik kavramını oturtmamız gerekmektedir. Turizm sektörü ile çevre ayrılmaz bir bütün olduğundan sürdürülebilirlik kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu sebepten ötürü turizm faaliyetleri çevre dostu davranış ve uygulamalar ile birlikte çevreye verilen zararlar minimize edilmek hedeflenmiştir. Özellikle yeşil yıldız, beyaz yıldız, mavi bayrak gibi uygulamalarla işletmelerin çevreye duyarlılığı artırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir turizm anlayışı çerçevesinde çevre bilincinin geliştirilmesi ve çevre dostu davranışların teşvik edilmesine yönelik bireysel ve kurumsal tutumları analiz etmektir. Araştırma kapsamında 350 katılımcıya anket uygulanmış ve sonuçlar SPSS 24 ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların çevre bilinci ve çevre dostu davranışlara ilişkin algılarında belirli değişkenlere göre anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Özellikle yaş, eğitim düzeyi ve meslek değişkenlerinin çevre bilinci üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Eğitim seviyesi yüksek bireylerin sürdürülebilirlik kavramını daha iyi içselleştirdikleri ve çevre dostu davranışlara daha yatkın oldukları görülmüştür. Bu durum, çevre eğitiminin toplumun her yaş grubunda yaygınlaştırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Humans have used nature to sustain their lives and have largely depleted its resources. This has led to the creation of environmental problems, one of the biggest challenges of our time. The fact that humans consume the scarce resources of nature faster than nature can regenerate has resulted in environmental problems based on pollution and destruction, negatively affecting all living things. To prevent this, we need to establish the concept of sustainability in every aspect of our lives. Since the tourism sector and the environment are inseparable, sustainability becomes inevitable. For this reason, tourism activities aim to minimize environmental damage through environmentally friendly behaviors and practices. In particular, initiatives such as Green Star, White Star, and Blue Flag programs have been used to increase the environmental awareness of businesses. This study argues that within the scope of sustainable tourism, it is necessary to develop environmental awareness in both individuals and businesses and to promote environmentally friendly behaviors to leave the environment unpolluted for future generations. Many projects have been implemented to foster environmental awareness in the tourism sector in terms of sustainability. Numerous national and international organizations are active, and governments are striving to minimize environmental damage through legislation. A survey method was used with 350 participants to test the hypotheses of the study. Demographic analyses showed that there were significant differences in participants' perceptions of environmental awareness and environmentally friendly behaviors according to certain variables. In particular, age, education level, and occupation were found to have an effect on environmental awareness. Individuals with higher education levels were found to have a better internalization of the concept of sustainability and to be more inclined towards environmentally friendly behaviors. This indicates that environmental education should be widespread in all age groups of society.