Ahşap toplu konutların üretim sürecinin değerlendirilmesi
Evaluation of the production process of timber mass housing
- Tez No: 1002383
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AVLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Dünya genelinde artan nüfusla birlikte barınma gereksinimi önemli ölçüde artmış, bu durum konut üretiminin yoğunlaşmasına neden olmuştur. Yüksek yoğunluklu ve farklı kullanıcı gruplarına hitap edebilen toplu konutlar, küresel ölçekte konut gereksinimine yanıt veren temel yapı türleri arasında yer almaktadır. Ancak yapı sektörünün teknolojik gelişmeler doğrultusunda endüstrileşmesi, enerji ve doğal kaynak tüketiminin artmasına ve küresel çevresel sorunların derinleşmesine yol açmıştır. Yapılan araştırmalar, yapı sektörünün dünya genelindeki toplam enerji tüketiminin yaklaşık %40'ından sorumlu olduğunu, bu tüketimin %22,4'lük bölümünün ise konut üretiminden kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Yoğunlaşan konut üretiminin çevresel etkilerinin azaltılması amacıyla, geleneksel yapım sistemlerine alternatif olarak sürdürülebilir ahşap yapım sistemleri ve malzemeleri ön plana çıkmaktadır. Yenilenebilir bir hammadde kaynağına sahip olan, karbon depolama özelliği bulunan ve ekolojik bir yapı malzemesi olarak değerlendirilen ahşap, konut üretiminde kullanıldığında çevresel etkilerin azaltılmasına önemli katkı sağlamaktadır. Endüstriyel gelişmelerle birlikte geleneksel ahşap yapım sistemleri yerini çağdaş mühendislik ürünü ahşap xvii malzemelere ve modern yapım sistemlerine bırakmıştır. Bu gelişmeler, orta ve çok katlı ahşap toplu konut üretimini mümkün kılmıştır. Bu tez çalışmasında, üretim süreci tamamlanmış 15 ahşap toplu konut örneği incelenmiştir. Seçilen örneklerin mimari özellikleri açıklanmış; planlama, üretim, yapım ve yangın güvenliği koşulları karşılaştırmalı tablolar aracılığıyla değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, ahşap toplu konut üretiminde öncü konumda bulunan Avrupa ülkelerinde devlet desteğinin belirleyici bir rol oynadığı saptanmıştır. Çalışma, farklı ölçeklerdeki az, orta ve çok katlı ahşap toplu konutların, çeşitli yapım sistemleri ve ürünler kullanılarak kısa sürede ve enerji verimli biçimde üretilebildiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda elde edilen bulguların, ahşap toplu konut üretimine yönelik planlama, tasarım ve uygulama süreçlerine ışık tutarak, sürdürülebilir yapı üretiminin yaygınlaştırılmasına ve yapı sektöründe çevresel açıdan daha etkin ve yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing global population, the demand for housing has risen significantly, leading to an intensification of housing production. Mass housing developments, characterized by high density and the ability to accommodate diverse user groups, constitute one of the primary building types responding to global housing needs. However, the industrialization of the construction sector driven by technological advancements has resulted in increased energy and natural resource consumption, thereby exacerbating global environmental challenges. Research indicates that the construction sector accounts for approximately 40% of global energy consumption, of which 22.4% is attributed solely to housing production. In order to mitigate the environmental impacts of intensified housing production, sustainable timber construction systems and materials have emerged as viable alternatives to conventional construction methods. Timber, as a renewable raw material with carbon storage capacity and ecological properties, contributes significantly to the reduction of environmental impacts when utilized in housing production. With industrial developments, traditional timber construction systems have been replaced by contemporary engineered wood products and modern xix construction systems, enabling the realization of mid-rise and multi-storey timber mass housing. Within the scope of this thesis, 15 timber mass housing projects with completed production processes were examined. The architectural characteristics of the selected case studies were described, and their planning conditions, production processes, construction conditions, and fire safety measures were evaluated through comparative tables. The analysis revealed that government support plays a decisive role in the realization of timber mass housing projects in European countries, where the sector is particularly advanced. The study demonstrates that mid-rise and multi-storey timber mass housing projects of various scales can be produced within relatively short timeframes and with high energy efficiency by employing different construction systems and products. In this context, the findings of the study are expected to contribute to the dissemination of sustainable building practices by informing planning, design, and construction processes for timber mass housing, and by supporting the development of environmentally efficient and innovative approaches within the construction sector.