Bir aile sağlığı merkezine kayıtlı 0–6 yaş grubu çocuğu olan ebeveynlerde aşı tutumu, aşılanmanın psikolojik öncülleri ve sosyodemografik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of vaccine attitudes, psychological antecedents of vaccination, and sociodemographic factors among parents of children aged 0–6 years registered at a family health center
  1. Tez No: 1002387
  2. Yazar: ÖZGÜR KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA, DR. BEGÜM YILDIRIM ERENCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul Eyüp'teki bir aile sağlığı merkezinde 0-72 aylık çocuğu olan ebeveynlerin aşı tereddüdü düzeylerini, psikolojik öncüllerini ve bu durumu etkileyen sosyodemografik değişkenleri belirlemek amacıyla kesitsel bir tasarımla yürütülmüştür. Aralık 2025 ile Ocak 2026 tarihleri arasında 208 ebeveynin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada; katılımcıların büyük çoğunluğunun (%86,06) düşük aşı tereddüdü grubunda yer aldığı, yüksek tereddüt oranının ise %13,94 olduğu saptanmıştır.Bulgular; eğitim düzeyi düşük olan, 40 yaş üzerindeki ve ilk çocuğu olmayan ebeveynlerde aşı tereddüdünün anlamlı derecede daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, kadınların güven ve kayıtsızlık alt boyutlarında erkeklere oranla daha yüksek puanlara sahip olduğu, sağlık profesyonelleri dışındaki bilgi kaynaklarına yönelmenin ve yakın çevredeki olumsuz yan etki öykülerinin tereddüdü artırdığı belirlenmiştir. Yapılan analizler, aşıya duyulan güvenin tereddüdü azaltan en güçlü yordayıcı olduğunu ve sağlık çalışanları üzerinden kurulan iletişimin tereddütle mücadelede kritik bir rol oynadığını göstermiştir. Sonuç olarak, aşı tereddüdünün ebeveyn yaşı, eğitim seviyesi ve çocuk sırası gibi faktörlerle yakından ilişkili olduğu, bu sorunun aşılmasında güven inşası ve profesyonel sağlık iletişiminin desteklenmesinin hayati önem taşıdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted at a family health center in Eyüp, Istanbul, to determine vaccine hesitancy levels and the psychological antecedents of vaccination among parents of children aged 0–72 months. Based on data collected from 208 participants between December 2025 and January 2026, the study found that while the majority (86.06%) exhibited low vaccine hesitancy, 13.94% reported high hesitancy levels. Findings indicated that vaccine hesitancy was significantly higher among parents with lower education levels, those over the age of 40, and those who were not first-time parents. Furthermore, female participants scored higher on the psychological antecedents (5C) scale, particularly regarding confidence and complacency. The preference for non-medical information sources and a history of serious side effects in social circles were also associated with higher hesitancy. Regression analyses identified vaccine confidence as the strongest negative predictor of hesitancy, highlighting the critical role of trust and communication through healthcare professionals. In conclusion, vaccine hesitancy is closely linked to variables such as education, birth order, and information sources, emphasizing that strengthening trust and supporting professional healthcare communication are vital for increasing vaccination rates.