“El-İzâh”adlı eseri ışığında İbnü'z-Zâğûnî'ningörüşleri ve islam mezheplerine bakışı
The views of Ibn al-Zaguni and his perspective on islamic sects in light of his work entitled“Al-Izah”
  1. Tez No: 1002392
  2. Yazar: SÜMEYYE KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE ÜNLÜSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Abbâsîler döneminin son zamanlarında ismi öne çıkan Hanbelî âlim Ali b. Ubeydillah İbnü'z-Zâğûnî (455/1063-527/1132), fakih ve usulcü kimliğiyle ilmî çevrede“Şeyhu'l-Hanâbile”lakabıyla tanınmaktadır. İbnü'z-Zâğûnî aynı zamanda“iyi bir cedelci”ve“Hanbelî mütekellim”olarak da bilinmektedir. Bahsedilen vasıflarını sergilediği ve diğer mezhepler hakkındaki fikirlerine yer verdiği eseri el-Îzâh fî usûli'd-dîn, İslam Mezhepleri Tarihi açısından önem arz etmektedir. Eserinde Ebû Ya'lâ el-Ferrâ'nın kelami çizgisini takip ettiği anlaşılan İbnü'z-Zâğûnî, Allah'ın sıfatlarına geniş yer vermiş ve Mu'tezile ile Eş'arîlik başta olmak üzere Hâricîlik, Şîa ve Mürcie gibi muhalif olduğu mezhepleri ve Cehm b. Safvân ve Bişr b. Gıyâs el-Merîsî gibi şahsiyetleri yoğun bir şekilde eleştirmiştir. Bu çalışmada, İslam Mezhepleri Tarihi metodolojisi takip edilerek İbnü'z-Zâğûnî'nin görüşleri ve muhaliflerine yönelik tenkitleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ali ibn Ubeydillah Ibn al-Zaguni (455/1063-527/1132), a Hanbali scholar who rose to prominence in the late Abbasid period, is known in scholarly circles as“Shaykh al-Hanabilah”for his status as a jurist and scholar of Islamic jurisprudence. Ibn al-Zaghuni is also known as a“good debater”and“Hanbali mutakallim.”His work, al-Iẓāh fī usūl al-dīn, in which he displays the aforementioned qualities and expresses his views on other sects, is significant in terms of the history of Islamic sects. In his work, Ibn al-Zaguni, who appears to follow the theological line of Abu Ya'la al-Farra, devoted considerable space to the attributes of God and intensely criticized opposing sects such as the Mu'tazila and Ash'arism, as well as the Khawarij, Shia and Murjiah, as well as figures such as Jahm ibn Safwan and Bishr ibn Ghiyas al-Marisi. This study examines Ibn al-Zaguni's views and his critiques of his opponents, following the methodology of the history of Islamic sects.