flavonoidlerin OBFC1'e olan etkilerinin araştırılması
investigation of the effects of flavonoids on OBFC1
  1. Tez No: 1002391
  2. Yazar: FEYZA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU MANSUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri, kadınlarda mortalite oranı en yüksek malignitelerden biri olup, hücrelerin replikatif ölümsüzlük kazanmasında telomer stabilitesi ve telomeraz aktivitesi kritik rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında; doğal fitokimyasallar olan Quercetin, Kurkumin, Naringenin, Luteolin ve Kateşin'in, luminal A tipi MCF-7 ve üçlü negatif karakterdeki MDA-MB-231 meme kanseri hücre hatları üzerindeki antitümöral etkileri, ilk kez telomer koruyucu kompleks bileşeni OBFC1 (STN1) geni odağında araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, flavonoidlerin sitotoksik etkileri MTT analizi ile saptanmış; hücre migrasyonu üzerindeki etkileri“Scratch Assay”(Yara İyileşme) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Flavonoid uygulamalarının telomeraz sistemi üzerindeki etkileri; protein düzeyinde ELISA tabanlı aktivite analizleri ile fonksiyonel olarak, OBFC1 gen ekspresyonu düzeyinde ise qRT-PCR yöntemiyle kantitatif olarak belirlenmiştir. Ayrıca, hücresel ölüm mekanizmasını aydınlatmak amacıyla nükleer morfoloji DAPI boyama ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular, flavonoidlerin her iki hücre hattında da doz bağımlı sitotoksisite yarattığını; özellikle Kateşin, Naringenin ve Luteolin'in MDA-MB 231 hücrelerinde migrasyonu %80'in üzerinde baskıladığını göstermiştir. RT-PCR sonuçları, flavonoid uygulamalarının OBFC1 gen ifadesini radikal bir şekilde (10 10 kat) susturduğunu ortaya koymuştur. Bu genetik baskılanma ile paralel olarak, telomeraz protein düzeylerinde anlamlı düşüşler saptanmıştır. DAPI sonuçları, gözlenen hücre ölümlerinin nükleer fragmantasyonla karakterize bir apoptoz olduğunu teyit etmiştir. Sonuç olarak bu çalışma; flavonoidlerin OBFC1 genini hedef alarak telomer koruma mekanizmasını bozduğunu ve kanser hücrelerini apoptoza sürüklediğini ilk kez kanıtlamıştır. Bu veriler, telomeraz hedefli kanser tedavilerinde doğal bileşiklerin moleküler potansiyeline dair yeni bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the malignancies with the highest mortality rates among women, where telomere stability and telomerase activation play critical roles in the acquisition of replicative immortality. In this thesis, the antitumor effects of natural phytochemicals—Quercetin, Curcumin, Naringenin, Luteolin, and Catechin—on the luminal A-type MCF-7 and triple-negative MDA-MB-231 breast cancer cell lines were investigated, with a novel focus on the telomere-protective complex component OBFC1 (STN1) gene. Within the scope of the study, the cytotoxic effects of flavonoids were determined via MTT assay, and their impact on cell migration was evaluated using the Scratch Wound Healing assay. The effects of flavonoid treatments on the telomerase system were functionally evaluated at the protein level using an ELISA-based activity assay, while changes in OBFC1 gene expression were quantitatively determined through qRT-PCR analysis. Additionally, nuclear morphology was examined using DAPI staining to elucidate the mechanisms of cellular death. The findings demonstrated that the flavonoids induced dose-dependent cytotoxicity in both cell lines; specifically, Catechine, Naringenin and Luteolin suppressed migration in MDA-MB-231 cells by over 80%. RT-PCR results revealed that flavonoid treatments radically silenced OBFC1 gene expression (up to a 10-10 fold decrease). Parallel to this genetic suppression, significant reductions in telomerase protein levels were observed. DAPI results confirmed that the observed cell deaths were characterized as apoptosis with nuclear fragmentation. In conclusion, this study provides the first evidence that flavonoids target the OBFC1 gene to disrupt the telomere protection mechanism and drive cancer cells toward apoptosis. These data offer a new perspective on the molecular potential of natural compounds in telomerase-targeted cancer therapies.