Akut alevlenme ile acil servise başvuran KOAH'lı bireylerin ölüm kaygısı ile hasta bağımlılığı arasındaki ilişki
Relationship between death anxiety and patient dependence in adults with COPD who present to the emergency department due to acute exacerbations
  1. Tez No: 1002394
  2. Yazar: İREM AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AYHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN BOZKURT DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, akut alevlenme nedeniyle acil servise başvuran Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tanılı bireylerde ölüm kaygısı ile hasta bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte yürütülmüştür. Araştırma, Aralık 2024 – Nisan 2025 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinin acil servisine akut alevlenme ile başvuran 165 KOAH'lı bireyde gerçekleştirilmiştir. Veriler; Birey Tanılama Formu, Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği (TÖKÖ) ve Jones Bağımlılık Aracı (JBA) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle, hastanın klinik stabilizasyonu sağlandıktan sonra yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA, Kruskal Wallis testi ve Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Ölüm kaygısının hasta bağımlılığı üzerindeki yordayıcı etkisini belirlemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 70,04±9,89 (46 – 89) olup %62,4'ü erkektir. Bireylerin KOAH yılı ortalama 8,54±6,99, %47,9'u GOLD Evre II, %27,3'ünün mMRC dispne şiddeti 3'tür. Bireylerin TÖKÖ puan ortalaması 5,99±2,73, JBA puan ortalaması 11,94±2,40 olup; aralarındaki ilişkinin pozitif yönlü ve düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir (r= 0,446; p<0,001). Yapılan basit doğrusal regresyon analizine göre ölüm kaygısının hasta bağımlılığını yordama gücünü belirlemek amacıyla kurulan modelin anlamlı olduğu ve ölüm kaygısının bağımlılık düzeyindeki varyansın yaklaşık %19,4'ünü açıkladığı saptanmıştır (Düzeltilmiş R²= 0,194; F= 40,531, p<0,001). Sonuç olarak akut alevlenme ile acil servise başvuran KOAH'lı bireylerde ölüm kaygısının hasta bağımlılığı ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu ve bağımlılık düzeyinin önemli bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, psikiyatri hemşireliği kapsamında ölüm kaygısının erken dönemde değerlendirilmesi, kaygıyı azaltmaya yönelik terapötik iletişim ve psikososyal hemşirelik girişimlerinin bakım sürecine entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive, cross-sectional, and correlational research to examine the relationship between death anxiety and patient dependence in individuals diagnosed with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) who presented to the emergency department due to acute exacerbations. The research was carried out between December 2024 and April 2025 with 165 individuals with COPD admitted to the emergency department of a training and research hospital because of an acute exacerbation. Data were collected using the Patient Information Form, the Templer Death Anxiety Scale (TDAS), and the Jones Dependency Tool (JDT) through face-to-face interviews after clinical stabilization of the patients had been achieved. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, Kruskal–Wallis test, and Pearson correlation analysis were used for data analysis. Simple linear regression analysis was performed to determine the predictive effect of death anxiety on patient dependence. The mean age of the participants was 70.04±9.89 (46–89), and 62.4% were male. The average duration of COPD was 8.54±6.99 years; 47.9% of the participants were classified as GOLD Stage II, and 27.3% had an mMRC dyspnea severity score of 3. The mean TDAS score was 5.99±2.73, and the mean JDT score was 11.94±2.40. A positive, low-level, and statistically significant correlation was found between death anxiety and patient dependence (r = 0.446; p < 0.001). According to the simple linear regression analysis, the model established to assess the predictive power of death anxiety on patient dependence was statistically significant, and death anxiety explained approximately 19.4% of the variance in patient dependence (Adjusted R² = 0.194; F = 40.531; p < 0.001). Based on these findings, it is recommended that within the scope of psychiatric nursing, early assessment of death anxiety, the use of anxiety-reducing therapeutic communication, and the integration of psychosocial nursing interventions into the care process should be prioritized.