Kültürün ülkemiz kamu çalışmalarının performansına ve kamu örgütlerinin işleyişine etkileri
The Effect of culture on the performance of Turkish public employees and the operation of public organizations
- Tez No: 100241
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET İnsanlar günlük yaşamlarında birtakım işlerini görmek ve yaşamlarını devam ettirebilmek için örgütler kurar ya da belli bir örgüte üye olurlar. Tüm bu faaliyetler toplum içinde yaşayan bireylerin karşılıklı etkileşimini kaçınılmaz kılar. Bu faaliyetler sırasında bireyler birbirleriyle çeşitli düzeylerde ilişkiler kurarlar. Bu ilişkilerin gelişimini ve türünü belirleyen en önemli faktörlerden biri kültürdür. İnsanın sosyal bir varlık olması dolayısı ile kültürel özellikleri, toplumsal davranışları önemli ölçüde etkilemektedir. Kişilerin çalışmak ve yaşamlarını sürdürebilmek için üyesi bulunduğu örgütlerden bir tanesi de kamu kuruluşlarıdır. Kamu kuruluşlarında çalışanların birbirleriyle örgüt içinde ve çevreleriyle örgüt dışında geliştirdikleri ilişkileri, geçmişlerinden gelen kültürel özellikleri önemli ölçüde etkiler. Üyesi olunan örgütün biçimsel yapısına (formel yapı), sistemine uyum ve çatışmalar bu kültürel özelliklerin etkisiyle şekillenir. Bu özellikler genetik kodlar gibi, kişinin geçmişinden bugüne aktarılırlar. Bu nedenle örgütler için vazgeçilmez olan personelin, kültürel özelliklerinin belirlenmesi, örgüt kültürünün ortaya çıkarılması buna bağlı olarak örgüt yapılarının oluşturulması, örgütlerin işleyişini ve personelin performansını olumlu etkileyecektir. Çalışmada Türk toplumunun ve ülkemiz kamu örgütlerinde çalışan personelin kültürel özellikleri incelenmiş ve bu özelliklerin ülkemiz kamu örgütlerindeki etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People found organizations or be a member of them in order to continue their life and carry out their some kind of works. Interaction of individuals living in a society is inevitable due to all these activities. During these activities individuals get in contact with each other at different levels. Particularly, culture is one of the significant factor specifying the type and progress of these relations. As human being is a social self, his cultural quality affects social behaviors considerably. One of the organizations, of which people become a member to work and be able to sustain their lives is public institutions. The relations of people working in public institutions with each other in the institution and their relations out of it is seriously affected by their cultural qualities coming from the past. Being adapted or not to the system and formal structure of the organization is determined by the effects of cultural qualities. These qualities are transferred from one's past to present like genetic codes. Therefore, to specify the cultural qualities of the staff, to form the culture of the organization and in connection with this to constitute the structure of organization affect the operating of the organization and performance of the staff constructively. In this paper, the cultural qualities of the staff employed in public institutions in our country and Turkish society are examined, then their effects in public organization in our country are tried to be proved.