Kentsel alanlarda permakültür uygulamalarının wicking bed tekniği kullanılarak çatı bahçelerinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the applicability of permaculture practices in urban areas, using the wicking bed technique in rooftop gardens
  1. Tez No: 1002418
  2. Yazar: BÜŞRA ZEYNEP KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA KİPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Peyzaj Mimarlığı, Urban and Regional Planning, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, hızlı kentleşme ve artan su kıtlığı, kentsel alanlarda suyun verimli kullanımını sağlayan alternatif tarımsal sistemlere olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu çalışmada, taban rezervuarındaki suyun kapiler etkiyle kök bölgesine iletildiği wicking bed (kapiler sulama yatağı) sisteminin, çatı bahçelerinde permakültür ilkeleri doğrultusunda uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Araştırma, İstanbul Esenyurt'ta bulunan Akbatı AVM çatısında yürütülmüş; üç adet wicking bed ve üç adet geleneksel üstten sulama sistemi karşılaştırılmıştır. Tüm deney ünitelerinde aynı yetiştirme ortamı (%65 torf, %15 biohumus, %20 perlit) ve aynı bitki türleri kullanılarak, karşılaştırmanın yalnızca sulama yöntemi farkına dayandırılması sağlanmıştır. Marul (Lactuca sativa L.) ana bitki olarak seçilmiş; lavanta (Lavandula angustifolia), kadife çiçeği (Tagetes spp.) ve menekşe (Viola spp.) kardeş bitkiler olarak sisteme dahil edilmiştir. Beş hafta süren deney boyunca haftalık olarak bitki boyu, görsel sağlık durumu ve toplam su tüketimi ölçülmüştür. Çalışma, çatı ölçeğinde yürütülen bir ön uygulama (pilot çalışma) niteliğinde olup, ölçümler karar verdirici temel göstergelerle sınırlandırılmıştır. Elde edilen bulgular, wicking bed sisteminin geleneksel üstten sulama yöntemine kıyasla daha düşük su tüketimiyle benzer bitki gelişimi sağladığını göstermiştir. Yağmur suyu hasadı, geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı ve kardeş bitkilerle birlikte uygulama, sistemin ekolojik, ekonomik ve estetik değerini artırmıştır. Çalışma, wicking bed sistemlerinin kentsel çatı bahçelerinde sürdürülebilir ve uygulanabilir bir permakültür modeli olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change, rapid urbanization, and increasing water scarcity have intensified the need for alternative agricultural systems that enable efficient water use in urban areas. This study evaluates the applicability of the wicking bed (capillary irrigation bed) system—based on the upward movement of water from a bottom reservoir to the root zone via capillary action—in rooftop gardens within the framework of permaculture principles. The research was conducted on the rooftop of Akbatı Shopping Mall located in Esenyurt, Istanbul, where three wicking bed systems and three conventional surface-irrigated containers were comparatively tested. To ensure that the comparison was based solely on irrigation method, all experimental units employed the same growing medium (65% peat, 15% biohumus, and 20% perlite) and identical plant species. Lettuce (Lactuca sativa L.) was selected as the main crop, while lavender (Lavandula angustifolia), marigold (Tagetes spp.), and violet (Viola spp.) were incorporated as companion plants. The experimental period lasted five weeks, during which plant height, visual health score, and tota water consumption were recorded on a weekly basis. The study was designed as a pilot-scale rooftop application, and measurements were limited to key decision-oriented indicators. The results indicate that the wicking bed system achieved comparable plant growth with lower water consumption than the conventional surface irrigation method. The integration of rainwater harvesting, recycled materials, and companion planting further enhanced the ecological, economic, and aesthetic value of the system. Overall, the findings suggest that wicking bed systems represent a sustainable and feasible permaculture-based model for urban rooftop gardening.