Üniversite öğrencilerine verilen cinsel yolla bulaşan hastalıklar eğitiminin bilgi düzeylerine etkisi
The effect of sexually transmitted diseases education given to university students on their knowledge levels
  1. Tez No: 930487
  2. Yazar: EYLEM ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerine verilen cinsel yolla bulaşan hastalıklar eğitim programının, bilgi düzeyindeki değişimini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma Ocak 2024-Kasım 2024 tarihleri arasında İstanbul'da bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören ve CYBH eğitim dersini seçmeli olarak alan 55 öğrenci ile yürütüldü. Araştırma yarı deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Bilgi Ölçeği (CYBHB-Ö) kullanılarak elde edildi. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Veriler %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Öntest ve sontest bilgi puanı ölçümlerin karşılaştırılmasında bağımlı gruplar t-testi kullanıldı. Araştırmaya katılan 55 öğrencinin, %69.1 kadın, %36,4 ile hemşirelik bölümü öğrencisi, %50.9'u ilde, %52.7'si ailesiyle birlikte yaşayan, %80.0'ı çekirdek aile yapısına sahipti. Önceden cinsel sağlık eğitimi almış olanların oranı %36.4 dü. Cinsel sağlık hakkında bilgi en fazla %78.2 ile internet kaynakları olduğu belirlendi. Daha sonra %56.4 okul, %47.3 sağlık çalışanları, %38.2 kitap, dergi, gazete, %34.5 arkadaşlar ve %9.1 aile olduğu bulundu. Katılımcıların %32.7'si cinsel deneyime sahip olduğunu, cinsel deneyimi olan 18 katılımcının %66.7'si her zaman prezervatif kullandığını, %27.8'i ara sıra kullandığını ve %5.6'sı hiçbir koruyucu kullanmadığını belirtti. Katılımcıların %3.6'sının cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip olduğu belirlendi. Yakınlarında cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip kişilerin %7.3 olduğu ve %30.9'unun yılda en az bir kez üreme sistemi muayenesi için uzmana başvurduğu belirlendi. Katılımcıların %98.2'si cinsel yolla bulaşan hastalıklar eğitiminin gerekli olduğunu, %94.5'i okullarda daha fazla cinsel sağlıkla ilgili eğitim verilmesi gerektiğini belirtti. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmaktan korkma durumu ise %72.7 olarak tespit edildi. Eğitim öncesinde öğrencilerin toplam bilgi puanı ortalama 10,36 (Ss=4.19) iken, eğitim sonrasında bilgi puanının 20.03'e (Ss=2.26) yükseldiği görüldü. Bu artış istatistiksel olarak son derece anlamlı bulundu (t=-15.68; p=0.00).
Özet (Çeviri)
This research aim to examine the change in the knowledge level of the sexually transmitted diseases education program given to university students. The research was conducted with 55 students studying at a foundation university in Istanbul between January 2024 and November 2024 and taking the STD education course as an elective. The research is a quasi-experimental research. The data of the study was obtained using the Introductory Information Form and the Sexually Transmitted Diseases Knowledge Scale (STD-S). The data obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. Data were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. Number, percentage, mean and standard deviation were used to evaluate the data. Dependent groups t-test was used to compare pretest and posttest knowledge score measurements. Of the 55 students participating in the research, 69.1% were women, 36.4% were nursing students, 50.9% lived in the province, 52.7% lived with their families, and 80.0% had a nuclear family structure. The rate of those who had previously received sexual health education was 36.4%. It was determined that the most information about sexual health was internet sources with 78.2%. It was then found that 56.4% were school, 47.3% were healthcare professionals, 38.2% were books, magazines, newspapers, 34.5% were friends, and 9.1% were family. 32.7% of the participants stated that they had sexual experience, 66.7% of the 18 participants who had sexual experience stated that they always used a condom, 27.8% stated that they used it occasionally, and 5.6% did not use any protection. It was determined that 3.6% of the participants had a sexually transmitted disease. It was determined that 7.3% of people in their relatives had a sexually transmitted disease and 30.9% of them consulted a specialist for a reproductive system examination at least once a year. 98.2% of the participants stated that sexually transmitted diseases education was necessary, and 94.5% stated that more sexual health education should be provided in schools. Fear of contracting sexually transmitted diseases was found to be 72.7%. While the average total knowledge score of the students was 10.36 (Ss = 4.19) before the training, it was observed that the knowledge score increased to 20.03 (Ss = 2.26) after the training. This increase was found to be highly statistically significant (t=-15.68; p=0.00).