Ağızda dağılan film formülasyonu geliştirilmesine yönelik çalışmalar
Studies on the development of orodispersible film formulation
  1. Tez No: 1002427
  2. Yazar: ÖZDEN ÇAKMAKYAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞAFAK TEKSİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ağızda dağılan filmler (ADF), pediatrik, geriatrik ve özel hasta gruplarında sağladığı avantajlar ile hasta uyuncunu artıran yeni nesil ilaç şekilleridir. Tez kapsamında, alerji tedavisinde kullanılan desloratadin (Dl) içeren ADF formülasyonlarının çözücü dökme yöntemiyle geliştirilmesi ve karakterizasyonu amaçlanmıştır. Dl'nin, suda pratik olarak çözünmeyen ve kimyasal stabilitesi düşük bir etkin madde olması dikkate alınarak, ilacın film içerisinde çözünmesini sağlamak için β-siklodekstrin türevleri, farklı çözünürlük artırıcı eksipiyanlar kullanımı ve amorf katı dispersiyon oluşturma stratejisi uygulanmıştır. Geliştirilen film formülasyonlarının dağılma zamanı, mekanik özellikleri, çözünme hızı, içerik tekdüzeliği, X-ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskopi (SEM) görüntüleri, su tayini, temas açısı, kalınlık ve kalınlık tekdüzeliği incelenmiştir. Nihai film formülasyonlarının (NF1 ve NF2) stabilite çalışmaları ICH kılavuzları kapsamında uzun süreli (5ºC ± 3ºC / çevresel nem) ve hızlandırılmış koşullarda (25ºC ±2ºC / %60 ±5 bağıl nem) değerlendirilmiştir. Formülasyon geliştirme çalışmaları sonucunda seçilen yardımcı maddeler ve primer ambalaj malzemesi ile stabilitenin sağlandığı görülmüştür. Nihai film formülasyonlarında amorf katı dispersiyon oluşumu, XRD ve SEM çalışmalarıyla desteklenmiştir. Geliştirilen film formülasyonlarının mekanik olarak dayanıklı olduğu ve dağılma zamanlarının 1 dakikadan kısa sürdüğü tespit edilmiştir. Formülasyonlarda kalınlık ve içerik tekdüzeliği başarıyla sağlanmış olup tüm fizyolojik pH koşullarında etkin madde 15 dakika içerisinde %85'ten fazla çözünmüştür. Yapılan in vitro hücre canlılığı çalışmalarına göre hücre hatlarında en yüksek hücre canlılığının nihai formülasyonlarla elde edildiği gözlenmiştir. Caco-2 hücre hattında etkin madde ve referans ilaç (Aerius® 5mg Film Tablet) ile kıyaslamalı gerçekleştirilen permeabilite deney sonuçlarına göre nihai ağızda dağılan film formülasyonu ile referans ilaç arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p˃0,05). Bununla birlikte Dl etkin maddesi ile yapılan permeabilite kıyaslamaları sonucunda geliştirilen NF2 formülasyonunun permeabiliteyi artırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Orally disintegrating films (ODF) are new generation dosage forms that increase patient compliance with the advantages they provide in pediatric, geriatric and special patient groups. This thesis aims to develop and characterize ODF formulations of desloratadine (Dl), used in allergy treatment, using the solvent-cast method. Considering that Dl is an active substance that is practically insoluble in water and has low chemical stability, a strategy involving the use of β-cyclodextrin derivatives, various solubility-enhancing excipients, and the formation of an amorphous solid dispersion was implemented to ensure the drug is dissolved in the film. Film formulations were evaluated for disintegration time, mechanical properties, dissolution, assay, content uniformity, X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), water content, contact angle, thickness and thickness uniformity. The stability studies of the selected formulation (NF1, NF2) were evaluated in long-term testing (5ºC±3ºC/ambient humidity) and accelerated conditions (25ºC±2ºC/60±5% relative humidity). It was observed that stability was achieved with the selected excipients and primary packaging material. The formation of amorphous solid dispersion in selected formulations was confirmed by XRD and SEM studies. Film formulations are mechanically stable and disintegration time is less than 1 minute. Thickness and content uniformity are successfully achieved in all formulations, and Dl shows more than 85% dissolution in 15 minutes under all physiological pH conditions. According to in vitro cell viability studies, it was observed that the highest viability in cell lines was obtained with selected formulations. In the Caco-2 cell line, permeability experiments comparing the active ingredient, selected formulations and the reference drug (Aerius® 5 mg Film Tablet) showed no significant difference between the selected ODF formulations and the reference drug (p˃0.05). In addition, as a result of the permeability comparisons with the active substance, it was observed that the NF2 formulation increased the permeability.