30 years since the Oslo accords: Human rights and legal disparities
Oslo anlaşmalarının 30. yılı: İnsan hakları ve hukuki eşitsizlikler
- Tez No: 1002430
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. CAN DONDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Mevcut çalışma, işgal altındaki Filistin'deki insan hakları ve yasal yapılar üzerindeki etkilerine odaklanarak Oslo Anlaşmaları'nın mirasını eleştirel bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Oslo süreci başlangıçta Filistinliler için barış ve kendi kaderini tayin hakkı sağlamak amacıyla müzakere edilip imzalanmış olmasına rağmen, mevcut araştırma Oslo Anlaşmaları'nın yasal çerçevesinin yapısal eşitsizlikleri doğruladığını ve işgali ortadan kaldırmak yerine olduğu gibi sürdürdüğünü iddia etmektedir. Eleştirel yasal çalışmalar ve yapısal insan hakları teorilerini kullanan mevcut tez, Oslo Anlaşmaları'nın, hukuki çoğulculuğu pekiştiren çatallı bir yargı sistemi, seçici idari özerklik ve coğrafi bölünmeler kullanan kurumsallaşmış, parçalanmış bir yönetişime nasıl yol açtığını araştırmaktadır. Çalışma, Oslo Anlaşmaları'nın belirsiz yasal dilinin, bağlayıcı uygulama mekanizmasının olmamasının ve sınırlar, doğal kaynaklar, yerleşimler vb. üzerindeki kontrol gibi önemli egemenlik konularının geciktirilmesinin, kapsamlı İsrail kontrolü altında sınırlı bir Filistin kurumunun kalıcı bir rejimini nasıl kurduğunu araştırmaktadır. Hukuk metinlerini, uluslararası kararları ve insan hakları raporlarını nitel yaklaşımla analiz eden tez, bu yasal ve idari parçalanmanın temel hak korumalarının nasıl zayıflatıldığını, sistemik eşitsizliğin nasıl desteklendiğini ve hukuk kurallarının nasıl yıprandığını ortaya koymaktadır. Sonuçlar, Oslo Anlaşmaları'nın tarafsız bir barış süreci olduğunu ve tasarımının sıradan bir müzakere edilmiş hukuki yapıda sömürgeci güç ilişkilerini yeniden ürettiğini iddia eden baskın anlatılara meydan okuyabilir. Tez, Oslo Anlaşmaları'nın hukuki tasarımının çatışmayı sona erdirmek yerine yönetmenin bir aracı haline geldiğini ve böylece geçiş yönetimi kisvesi altında uzun süreli, eşitsiz bir birlikte yaşama durumunu sürdürdüğünü göstererek hukuk ve işgal üzerine eleştirel tartışmalara önemli katkılarda bulunmaktadır. Oslo Anlaşmaları uluslararası hukuk uyarınca bağlayıcı antlaşmalar olarak kabul edilmese de, bu çalışma bunları siyasi-hukuki bir çerçeve olarak değerlendirmektedir. Oslo Anlaşmaları'nın muğlak statüsü, yani biçim olarak siyasi, ancak sonuç olarak hukuki olması, derin yönetim yapıları ve insan hakları sonuçları doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aimed at critically examining the legacy of the Oslo Accords by concentrating on their effects on human rights and legal structures in occupied Palestine. In spite of the fact that the Oslo process was originally negotiated and signed to have peace and self-determination for the Palestinians, the present research claims that the Oslo Accords legal framework has confirmed structural disparities and maintain occupation as it is rather than removing it. Employing critical legal studies and structural human rights theories, the current thesis investigates the way the Oslo Accords led to an institutionalized fragmented governance using a bifurcated judicial system, selective administrative autonomy and geographical divisions that consolidate legal pluralism. The study investigates how the Oslo Accords ambiguous legal language, absence of binding enforcement mechanism and delaying of major sovereignty issues such as control over borders, natural resources, settlements, etc., established an enduring regime of a limited Palestinian agency under overarching Israeli control. Utilizing the qualitative approach to analyze legal texts, international resolutions and human rights reports, the thesis outlines the way this legal and administrative fragmentation demonstrates undermining of basic rights protections, backs up systemic inequality and wears out the rules of law. The results can be challenging to dominant narratives that claim that the Oslo Accords are a neutral peace process, saying that its design reproduced colonial power relations in an ordinary negotiated legal structure. The thesis makes important contributions as regard critical debates on law and occupation through showing that the legal design of the Oslo Accords turned to be an instrument of managing, rather than ending the conflict, which thus sustains a state of prolonged, unequal coexistence under the guise of transitional governance. Although the Oslo Accords may not be considered as binding treaties under international law, the present study assesses them as being a political-legal framework. The ambiguous status of the Oslo Accords, i.e., political in form, yet legal in effect, resulted in having profound governance structures and human rights consequences.