6 şubat Kahramanmaraş depremlerinin Hatay'daki yapısal etkilerinin analizi
Analysis of the structural effects of the 6 February Kahramanmaras earthquakes in Hatay
- Tez No: 1002434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KAÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'nin güneydoğusunda meydana gelen ve moment büyüklükleri sırasıyla 7.8 ile 7.6 olan ardışık iki büyük deprem, Türkiye'nin yakın tarihinde görülen en yıkıcı sismik olaylardan biri olmuştur. Pazarcık ve Elbistan merkezli bu depremler sonucunda yaklaşık 450 km'yi aşan yüzey kırıkları meydana gelmiş, sarsıntılar 1100 kilometrekarelik geniş bir alanda hissedilmiş ve Türkiye'de 11 ilde ağır yıkıma yol açmıştır. Bu tez çalışmasında, depremlerin Hatay ili üzerindeki etkileri çok boyutlu olarak ele alınmış; özellikle zemin koşulları, taşıyıcı sistem düzensizlikleri ve yer hareketi parametreleri detaylı biçimde incelenmiştir. Çalışma kapsamında Hatay'da detaylı saha gözlemleri yapılmış; betonarme binalarda meydana gelen hasar türleri, yapısal düzensizlikler, zemin özellikleri ve artçı sarsıntıların etkileri değerlendirilmiştir. Deprem sonrası istasyonlardan elde edilen sismik kayıtlar, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ndeki öngörülen tasarım değerleriyle kıyaslanmış, kuvvetli yer hareketlerinin tasarım değerlerinin oldukça üzerinde kaldığı görülmüştür. Gevşek ve yer altı suyunun yüksek olduğu bölgelerde, zemin büyütmesiyle beraber sıvılaşma ve oturmaların meydana geldiği tespit edilmiştir. Taşıyıcı sisteminde düzensizlik bulunan, malzeme kalitesi düşük, sünekliği zayıf ve mühendislik hizmeti yetersiz yapıların ciddi oranda göçtüğü ya da kullanılamaz hale geldiği görülmüştür. Elde edilen bulgular, Hatay'daki yapısal yıkımların yalnızca yüksek yer ivmesiyle değil, zayıf zemin koşulları ve düzensiz yapı stokuyla birlikte gelişen karmaşık etkiler sonucu meydana geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
On February 6, 2023, two consecutive major earthquakes with moment magnitudes of 7.8 and 7.6 struck southeastern Türkiye, becoming one of the most devastating seismic events in the country's recent history. The Pazarcık and Elbistan-centered earthquakes generated over 450 km of surface rupture, with strong ground motions felt across an area exceeding 1100 square kilometers. Severe destruction occurred in 11 provinces. This thesis investigates the multifaceted structural impacts of these earthquakes on the Hatay province, with a particular focus on ground conditions, structural irregularities, and strong-motion parameters. As part of the study, detailed field observations were made in Hatay. These observations included the types of damage occurring in reinforced concrete buildings, structural irregularities, ground characteristics and the effects of aftershocks. Seismic records obtained from stations after the earthquake were compared with the design values specified in the Turkish Building Earthquake Code. It was clear that the strong ground motions exceeded the design values significantly. In areas with high and loose groundwater, liquefaction and settlements were clearly observed, along with soil amplification. Buildings with irregularities in their structural systems, low-quality materials, poor ductility, and inadequate engineering services were found to have suffered significant collapse or become unusable. The findings show that the widespread structural failures in Hatay were not solely due to high ground motion, but were driven by the complex interaction of weak soils and an irregular, vulnerable building stock.