6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin son dönem böbrek yetmezliği tanılı hastalara etkisi: Sağlık çalışanları ve hastaların deneyimleri
The effects of the February 6 Kahramanmaraş centered earthquakes on patients with end-stage renal disease: Experiences of healthcare workers and patients
- Tez No: 944402
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden yoğun şekilde etkilenen Hatay ili ve ilçelerinde yaşayan Son Dönem Böbrek Yetmezliği (SDBY) tanılı hemodiyaliz hastalarının afet sürecinde yaşadıkları deneyimleri ve bu hastalara sağlık hizmeti sunan profesyonellerin gözlemlerini inceleyerek, afetlerin söz konusu hasta grubundaki biyopsikososyal etkilerini ortaya koymaktır. Nitel araştırma deseniyle yürütülen çalışma, Antakya'daki 2 diyaliz merkezinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, hemodiyaliz tedavisi gören hastalar ile doktor, hemşire ve sosyal hizmet uzmanlarıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, depremlerin temel ihtiyaçlara erişim ve sağlık hizmetlerinin sürekliliğinde ciddi aksaklıklara neden olduğunu göstermiştir. Depremler, hastaların yalnızca fiziksel sağlık durumlarını değil, psikososyal iyilik hallerini de olumsuz etkilemiş; onları daha kırılgan ve savunmasız hale getirmiştir. Ayrıca, sağlık çalışanlarının da afet koşullarında mesleki ve duygusal zorluklar yaşadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, afet yönetiminin tüm aşamalarında SDBY tanılı bireylerin sağlık ihtiyaçları bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalı; psikososyal destek gereksinimleri karşılanabilir hale getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the experiences of hemodialysis patients diagnosed with End-Stage Renal Disease (ESRD) living in Hatay province and its districts, which were severely affected by the Kahramanmaraş-centered earthquakes on February 6, 2023, and to examine the observations of healthcare professionals who provided services to these patients. The study aims to reveal the biopsychosocial impacts of the disaster on this vulnerable patient group. A qualitative research design was employed, and the study was conducted in two dialysis centers in Antakya. Data were collected through semi-structured interviews with ESRD patients receiving hemodialysis treatment, as well as physicians, nurses, and social workers. The data were analyzed using content analysis. The findings indicated that the earthquakes caused significant disruptions in access to basic needs and continuity of healthcare services. Earthquakes have negatively impacted not only the physical health of patients but also their psychosocial well-being, rendering them more vulnerable and fragile. Furthermore, it has been identified that healthcare professionals also experience professional and emotional challenges under disaster conditions. In conclusion, the healthcare needs of ESRD patients should be addressed through a holistic approach at all stages of disaster management, and psychosocial support requirements should be made accessible.