Mersin'de rekreasyonel faaliyetlerin dağılışı
Distribution of recreational activities in Mersin
  1. Tez No: 1002439
  2. Yazar: REMZİ TEFEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Günümüz modern toplumlarında zaman kavramı, özellikle kentsel yaşamın yoğun dinamikleriyle iç içe geçerek çok boyutlu bir sosyo-kültürel ve psikolojik yapı kazanmıştır. Bireyler, kentsel mekânlarda yaşanan ritim yoğunluğu, sürekli hareketlilik ve rekabetçi yapılar nedeniyle zamanın yetersizliğini hissetmekte; bu durum, anında tatmin arayışı, tüketim temelli doyumsuzluk ve sonsuz gibi algılanan ihtiyaçlarla birlikte zamana sembolik ve etik boyutlar yüklenmesine yol açmaktadır. Uzun süreli bu baskılar, bireylerde hem iş yaşamında verimlilik kaybına hem de aile içi ilişkilerde psikolojik gerginliklere neden olmakta; dolayısıyla fiziksel ve zihinsel iyileşme ihtiyacını gündeme getirmektedir. Bu bağlamda rekreasyon, yalnızca boş zamanın değerlendirilmesi değil, yaşam kalitesini artırıcı, stresi azaltıcı ve toplumsal refahı destekleyici temel bir bileşen olarak öne çıkmaktadır. Tarihsel perspektiften bakıldığında, rekreasyonel faaliyetlere duyulan ihtiyaç MS 8. yüzyıldan itibaren belirgin biçimde kendini göstermiş; ancak 21. yüzyılda, hipermodern yaşamın getirdiği yoğunluk, hız ve bireyselleşme ile birlikte kritik bir toplumsal gereklilik hâline gelmiştir. Türkiye'nin jeopolitik ve kültürel coğrafyasında önemli bir konuma sahip olan Mersin ili, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış; doğal, tarihi ve kültürel mirasıyla hem yerel nüfus hem de yerli-yabancı turistler için zengin bir rekreasyon potansiyeline sahiptir. Kent, Akdeniz'in ekolojik zenginlikleri, doğal parkları, arkeolojik alanları ve kentsel açık mekânlarıyla çok yönlü bir rekreasyon destinasyonu olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, rekreasyon kavramının teorik çerçevesi, tanımı, tarihsel gelişimi ve temel sınıflandırmaları ele alınmakta; ayrıca ulaşım altyapısı ile rekreasyonel erişilebilirlik arasındaki ilişki analiz edilmektedir. İkinci bölümde, Mersin ilinin sahip olduğu rekreasyonel varlıklar—doğal ve yapılı açık/kapalı alanlar, orman parkları, ekoturizm potansiyeli ve geleceğe dönük rekreasyon alanları—sistematik olarak incelenmektedir. Üçüncü bölüm, Mersin halkının rekreasyon faaliyetlerine katılım düzeyini, bu katılımı şekillendiren demografik değişkenleri (yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik statü, eğitim düzeyi vb.) ve mekânsal tercihleri araştırmaya ayrılmıştır. Son bölümde ise araştırma bulguları ışığında akademik, belediyecilik ve kentsel planlama politikalarına yönelik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In contemporary societies, the concept of time has evolved into a multidimensional socio-cultural and psychological construct, particularly under the intensified rhythms of urban life. Individuals increasingly perceive time as insufficient due to the relentless pace, competitive dynamics, and constant mobility characteristic of metropolitan environments. This temporal scarcity, coupled with desires for instant gratification, consumption-driven dissatisfaction, and seemingly infinite demands, has imbued time with symbolic and ethical dimensions beyond its chronological function. Prolonged exposure to such pressures leads to diminished occupational productivity and psychological strain within familial relationships, thereby heightening the necessity for physical and mental restoration. In this context, recreation transcends mere leisure-time engagement; it emerges as a fundamental component for enhancing quality of life, mitigating stress, and fostering societal well-being. Historically, the demand for recreational activities became discernible from the 8th century CE onward; however, in the 21st century, it has escalated into a critical societal imperative under the pressures of hypermodernity—characterized by acceleration, digital saturation, and heightened individualism. Mersin Province, strategically situated within Turkey's geopolitical and cultural landscape, has historically hosted successive civilizations and boasts a rich repository of natural, historical, and cultural assets. This heritage, combined with its Mediterranean ecological diversity, renders Mersin a significant recreational destination not only for its local population but also for domestic and international tourists. The city offers a multifaceted recreational landscape encompassing natural parks, archaeological sites, coastal promenades, and urban open spaces. This study is structured into four principal sections. The first section delineates the theoretical framework of recreation, including its conceptual definition, historical evolution, typological classifications, and the interrelationship between transportation infrastructure and recreational accessibility. The second section systematically examines Mersin's recreational resources—open and enclosed public spaces, forest parks, ecotourism potential, and prospective recreational zones. The third section investigates the patterns of participation among Mersin residents in recreational activities, with a focus on demographic determinants such as age, gender, socio-economic status, educational attainment, and spatial preferences. Finally, the concluding section presents evidence-based recommendations for academic discourse, municipal governance, and urban planning policies derived from the study's findings. led.