Plastik enjeksiyon kalıplarında farklı konvansiyonel soğutma sistemi tasarımı yaklaşımlarının karşılaştırılması
The comparison of different conventional cooling system design approaches in plastic injection molds
  1. Tez No: 1002440
  2. Yazar: OZAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GİRİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Plastik enjeksiyon yöntemi ile plastik parça üretimi, birçok endüstride uzun zamandır seri plastik parça üretimi için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ile, eritilmiş plastik malzeme bir plastik enjeksiyon makinesi yardımı ile kalıplara aktarılır ve soğuma işlemi ile birlikte soğuyan sertleşen plastik malzeme kalıptan ürün olarak alınır. Bu yöntem, plastik parçaların verimli ve hızlı bir şekilde üretilmesini sağlar. Çeşitli ihtiyaçlar için çeşitli plastik malzemeler ve farklı boyuttaki ürünler için kalıplama metodu kullanılabilir. Otomotiv, elektronik, ambalaj, oyuncak, tıp ve daha birçok sektörde bu metot ile ürün üretimi sağlanır. Plastik enjeksiyon yönteminin hızlı üretim, tekrarlanabilirlik ve hassasiyet gibi birçok avantajı vardır. Ancak, kalıp tasarımı, soğutma kalitesi ve malzeme seçimi gibi faktörler verimliliği ve kaliteyi etkileyebilir. Soğutma sistemi, kalıp içerisindeki plastiğin homojen ve kontrollü bir şekilde soğuması için ürün formuna özel tasarlanmalıdır. Genellikle iki yaygın soğutma yöntemi kullanılır. Bunlar, konvansiyonel ve konformal soğutma yöntemleridir. Konformal soğutma, kalıp tasarımına entegre edilen, daha karmaşık ve değişken soğutma kanallarını ifade eder. Bu kanallar, kalıbın şekline tam olarak uyum sağlayacak şekilde tasarlanır ve genellikle 3D yazıcılar kullanılarak, katlamalı imalat metodu ile üretilir. Konvansiyonel soğutma yöntemi günümüzde hâlâ, üretim teknolojilerinin uygunluğu, uzun kullanım ömrü ve maliyetinin azlığından dolayı en sık kullanılan yöntemdir. Konvansiyonel soğutma yönteminde, ürün formunun gerektirdiği şekilde soğutma kanalları, tüp soğutmalar ve azot soğutma sistemleri ile istenilen soğutma sağlanmaya çalışılır. Bu kanallardan soğutma suyu veya uygun soğutucu sıvılar dolaşarak malzemenin sıcaklığını düşürür ve sertleşmeyi sağlar. Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma tasarımı, maliyeti ve parça kalitesini en fazla etkileyecek tasarım parametrelerinden biridir. Tasarımlardaki farklılıklar, işleme maliyeti, kesici takım maliyeti, parça üretim döngüsü süresi, yüzey kalitesi, ürün kalitesi gibi birçok sonuç farklılığı yaratır. Konvansiyonel soğutma döngülerinde, çelik içi kollektörlü, çelik dışı harici kollektör sistemli, tüp soğutma sistemi, azot tüpü soğutma sistemi gibi farklı soğutma sistemleri parça geometrisine göre seçilir. Seçimler genellikle bulanık bilgi (tecrübe ve geçmiş performanslara dayalı kesinliği ve ispatı olamayan bilgi) ile belirlenir. Kullanılacak sistemler genellikle parça geometrisine göre seçilse de aynı geometri için çok sayıda farklı soğutma sistemi tasarımı da mümkündür. Özellikle büyük boyutlu ve form geometrileri karmaşık olan parçaların soğutulması karmaşıktır ve mühendislik çözümleri gerektirir. Ürün et kalınlığının homojen olmaması ve formunun karmaşık olması, üründeki her yüzeyin homojen soğuyamamasına yol açabilir. Bu durum parçanın fiziksel yapısında, dayanımında ve ölçüsel doğruluğunda değişikliklere yol açabilir. Bu çalışma, kompleks bir otomotiv trim parçası enjeksiyon kalıbı tasarlanırken, farklı soğutma sistemleri tasarımı yapılarak maliyet, soğutma performansı, çarpılma ve dolum performanslarının analiz sonuçları karşılaştırılıp, bu karşılaştırmaya göre sonuçların yorumlanmasını içerir.
Özet (Çeviri)
Plastic injection molding is a widely used method for mass production of plastic parts in many industries. In this method, molten plastic material is transferred to molds with the help of a plastic injection machine, and the cooled, solidified plastic is extracted as a product from the mold. This method ensures efficient and rapid production of plastic parts. Various plastic materials and molding techniques can be used to produce products of different sizes for different needs. This method is employed in industries such as automotive, electronics, packaging, toys, medical, and many others. The plastic injection molding process offers several advantages, including rapid production, repeatability, and precision. However, factors such as mold design, cooling quality, and material selection can impact efficiency and quality. The cooling system must be designed specifically for the product form to ensure that the plastic within the mold cools homogeneously and in a controlled manner. Typically, two common cooling methods are used: conventional and conformal cooling. Conformal cooling refers to more complex and variable cooling channels integrated into the mold design. These channels are designed to perfectly match the shape of the mold and are often produced using 3D printers through additive manufacturing methods. Conventional cooling, however, is still the most frequently used method today due to its compatibility with production technologies, long service life, and lower cost. In conventional cooling, cooling channels, tube coolers, and nitrogen cooling systems are used to achieve the desired cooling as required by the product form. Cooling water or appropriate cooling fluids circulate through these channels to lower the material's temperature and ensure solidification. Cooling design in plastic injection molds is one of the design parameters that most significantly affects cost and part quality. Variations in design can lead to differences in processing costs, cutting tool costs, part production cycle time, surface quality, and product quality. In conventional cooling cycles, different cooling systems, such as steel-based collector systems, external steel collector systems, tube cooling systems, and nitrogen tube cooling systems, are selected based on the part geometry. These choices are typically made based on fuzzy knowledge (information based on experience and past performance without certainty or proof).