Sporcuların performans sporunu bıraktıktan sonraki yaşamlarında boş zaman değerlendirme ilgilerinin araştırılması
A study on-free time utilization sports man after leaving prefessional sports activities
- Tez No: 69381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
VI. öz Bu araştırma geçmişte performans sporu ile uğraşmış (branşında bireysel sporlarda en az Türkiye'de ilk üçe girmiş, takım sporlarında birinci ligde oynamış olmak) fakat şu an performans sporunu bırakmış sporcular üzerinde yapılmıştır, (n = 1 07 84 erkek, 23 bayan) Bu çalışmanın amacı sporcuların şimdiki yaşamlarında sportif etkinliklere ve boş zamanları değerlendirme faaliyetlerine katılım ve ilgi düzeylerini araştırmakdır. Anket çalışması 43 sorudan oluşmaktadır. Mersin ve Adana illerinde 25 katılımcı ile pilot çalışma yapılmıştır. Ankete yanıt veren 1 07 katılımcı Türkiye'nin farklı yerlerinde yaşamaktadırlar. Katılımcıların %76.6'sı (82 kişi) rekreasyon amaçlı spor etkinliklerine katılmaktadır. Fakat organizasyon dışı ve düzensiz olarak bu etkinlikleri sürdürmektedirler. Spor dışı boş zaman değerlendirme etkinliklerine katılım oranı ise % 56.1 (60 kişi) olarak tespit edilmiştir. Cinsiyet, eğitim durumu, meslek ve ekonomik durum ile boş zamanları değerlendirme etkinliklerine katılım arasındaki ilişki X2 (Ki Kare) tekniğine göre analiz edilmiş, değişkenler arasında anlamlı bir bağlantı görülmemiştir.(P>0.05) Katılımcıların cinsiyeti, performans sporu yapma süreleri, branşları ile boş zamanları değerlendirme amaçlı spor etkinliklerine katılım arasında anlamlı bir bağlantı bulunamamıştır. Spor yaparken sigara-alkol kullanmayan sporcuların, sporu bıraktıktan sonra bu maddeleri kullanma alışkanlıkları arasında anlamlı bir bağlantı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is concerned with sportsmen and sportswomen who in their past exercised performance şports ( who in their individual sporting branches, in Turkey, achieved to take at least öne of the first three vvinning places and who played in the first league in team şports) but who ceased sporting and are inactive at present (n = 107 Male 84, Famale 23). The aim of this study is to research their frepuency of participation in sporting activities and the level of interest in evaluating the spare time at their present, relatively retired life. The questionnaire consists of 43 questions. An initial pilot study is made on 25 participants from Mersin and Adana provinces. 107 participants who have replied the guestions of the effective guestionnaire are living in different cities of Turkey. %76.6 of the participants (82 persons) take place in activities with recreational purpose, but their occupation is irregular and not connected to any organizations. Excluding şports, the ratio of participation in activities to evaluate spare time is %56.1 (60 persons). The relation betvveen the educational, economic, professional and sexual status and the participation in the evaluation of spare time activities is analyzed in accordance with the X2 (x-square) technigue. A meaningful connection betvveen the variables was not observed (P > 0.0.5). Also, no meaningful connection was found betvveen the participation in sport activities purposive of spare time evaluation and the sex, the duration of performance sporting and the individual branches of the participants. A meaningful connection was seen betvveen the habits of men/women who did not smoke ör take alcohol vvhile sporting but who acquired habits to use them after retirement (P < 0.05). Persons of performance şports who gave their years to sporting activities must furnish examples and must be leaders for those who did not exercise şports seriously in their lives. That the purpose of recreational activities is not solely to fiil in the spare time requires a state of consciousness vvhich ought to be transferred to non-sporting people by duty-bound sportsmen and women. A greater number of people must be attracted and appealed to by recreational and sportive organizations. The social consciousness needs to beA greater number of people must be attracted and appealed to by recreational and sportive organizations. The social consciousness needs to be elevated on the benefits of these activities which are not side issues but which play important roles in the individual's self-realization, in her/his self-trust and in the development of a balanced, independent personality. VIII. Keywords Performance High performance Free time Success or result that a sportsman gains Maximum success that a sportsman can reach The time that one has out of work or out of things one has to do and that is used freely Sport The totality psychical actions whose rules are determined before and which is performed personally or in group Recreation Activities which make one renew and rest and which are done voluntarily