Rekreasyonel faaliyetlere katılım düzeyinin iş stresine ve yaşam doyumuna etkisi
Effect of participation level in recreational activities on jobstress and life satisfaction
  1. Tez No: 914555
  2. Yazar: EMRE YEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Mersin ilindeki sağlık çalışanlarından olan hemşirelerin iş stresini azaltmada ve yaşam kalitesini artırmada rekreasyonel faaliyetlerin etkisine odaklanmaktadır. Literatür taraması, rekreasyonel faaliyetlerin hem fiziksel hem de psikolojik sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Rekreasyonel faaliyetlerde bulunmak, bireylerin rahatlamasına, zihinlerini dinlendirmesine ve stres hormonu gelişimini azalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sosyal etkileşimi ve özgüveni artırıp, yalnızlığı azaltarak, genel yaşam alanını genişletmektedir. Ayrıca, rekreasyonel faaliyetler fiziksel sağlığa katkıda bulunup, vücut direncini ve enerji seviyelerini arttırmaktadır. Bu çalışmada araştırma yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Veri toplamak için kullanılan anket demografik özellikler, iş stresi düzeyleri, rekreasyonel faaliyetlere katılım ve yaşam tarzı davranışları gibi çeşitli konuları kapsamaktadır. Toplanan veriler SPSS istatistik yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, düzenli olarak rekreasyonel faaliyetlere katılan sağlık çalışanlarının daha düşük iş stresi düzeyleri ve daha yüksek yaşam kalitesine sahip olduklarını göstermektedir. Özellikle doğa, sosyal etkileşim ve fiziksel efor içeren faaliyetler, stresi azaltmada ve yaşamdaki özgürlüğü artırmada önemli bir rol oynamaktadır. Rekreasyonel faaliyetlerin başlatılması, sağlık çalışanları arasında iş tatmini ve bağlılık düzeylerini de olumlu yönde etkilemektedir. Bu bulgular, rekreasyonel faaliyetlerin sağlık çalışanlarının sağlığı ve yaşam kalitesi üzerindeki olumlu etkilerini vurgulamaktadır. Rekreasyon faaliyetlerine katılmak iş stresini azaltmaya yardımcı olmaktadır, fiziksel ve psikolojik sağlığı iyileştirirken, sosyal ilişkileri olumlu şekillendirmektedir ve genel refahı artırmaktadır. Bunun hem bireysel hem de kurumsal düzeyde faydaları vardır. Sağlık çalışanlarının verimlilikleri ve refahları artmaktadır. Bu çalışma, rekreasyonel faaliyetleri arttırmanın önemini vurgulamakta ve rekreasyonel faaliyetlerin sağlık çalışanlarının günlük yaşamlarına dahil edilmesinin genel sağlıkları ve iş memnuniyetleri için hayati önem taşıdığı fikrini desteklemektedir. Sonuç olarak, rekreasyonel faaliyetler, iş stresiyle başa çıkmada ve sağlık çalışanlarının yaşam kalitesini artırmada etkili bir araçtır. Bu tür faaliyetlere katılmak yalnızca stres düzeyini azaltmakla kalmayarak, aynı zamanda sosyal etkileşimi, özgüveni ve genel refahı da artırmaktadır. Bu çalışma, kurumların çalışanlarının sağlığını ve iş memnuniyetini desteklemek için rekreasyon hizmetlerine öncelik vermeleri gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the impact of recreational activities in reducing job stress and enhancing the quality of life among healthcare workers in the Mersin province. A literature review reveals that recreational activities have positive effects on both physical and psychological health. Engaging in recreational activities helps individuals relax, clear their minds, and reduce the development of stress hormones. Moreover, these activities enhance social interaction and self-confidence, reduce loneliness, and expand the general living environment. Additionally, international recreational activities contribute to physical health, increase resilience, and boost energy levels. In this study, a survey technique was used as the research method. The survey employed to collect data covers various topics such as demographic characteristics, levels of job stress, participation in recreational activities, and lifestyle behaviors. The collected data were analyzed using SPSS statistical software. The findings indicate that healthcare workers who regularly participate in recreational activities experience lower levels of job stress and higher quality of life. Activities that involve nature, social interaction, and physical effort, in particular, play a significant role in reducing stress and enhancing freedom in life. The initiation of recreational activities also positively influences job satisfaction and commitment levels among healthcare workers. These findings highlight the positive effects of recreational activities on the health and quality of life of healthcare workers. Participation in recreational activities helps protect against job stress, improves physical and psychological health, shapes social relationships, and enhances overall well-being. This has benefits at both individual and institutional levels. By promoting effective stress management among healthcare workers, their productivity and well-being are enhanced. This study emphasizes the importance of providing recreational services and supports the idea that the inclusion of recreational activities in the daily lives of healthcare workers is vital for their overall health and job satisfaction. In conclusion, recreational activities are an effective tool for coping with job stress and improving the quality of life of healthcare workers. Participating in such activities not only reduces stress levels but also enhances social interaction, self-confidence, and overall well-being. This study underscores the need for institutions to prioritize recreational services to support the health and job satisfaction of their employees.