İşyeri rekreasyonunun örgütsel bağlılığa ve çalışan verimliliği algısına etkisi: Bir otel işletmesi örneği
The effect of workplace recreation on organizational commitment and perceived employee productivity: The case of hotel management
  1. Tez No: 995730
  2. Yazar: TUĞÇE ZEYNEP KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU HIDIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Hızla değişen çevresel dinamiklerin etkisiyle rekabetin yoğun olduğu konaklama sektöründe, otel işletmelerinde çalışanların verimliliğini ve örgütsel bağlılığını artırmak önemlidir. Günümüzde çalışan verimliliği algısını ve örgütsel bağlılığı arttırmak amacıyla birçok otel işletmesi işyeri rekreasyonundan faydalanmaktadır. Konaklama sektöründe otel işletmelerinin çalışan verimliliği algısı ve örgütsel bağlılığı arttıracak işyeri rekreasyon programları geliştirmesi, çalışanların bu programlara istekli bir şekilde katılımlarının sağlanarak işyeri rekreasyonunun fırsatlarından işletmelerin yararlanması, konaklama sektöründe rekabet üstünlüğü elde etmeye yardımcı olmaktadır. Otel işletmelerinde belirlenen stratejilerde her geçen gün daha fazla rekreasyonel hedeflere yer verildiği gözlenmektedir. Otel işletme stratejilerinde rekreasyonel faaliyetlere yer verilmesinin sebebi ise işyeri rekreasyonunun çalışanlar üzerinde kalıcı ve yaygın olumlu etkiler bırakması yönündeki beklentidir. Otel işletmeleri işyeri rekreasyonel faaliyetlerinin çalışanların verimliliğini güçlendirici etkilerinden yararlanmak amacıyla çeşitli işyeri rekreasyon programları tasarlamaktadır. Bu bağlamda bu çalışmada, işyeri rekreasyonel faaliyetlerinin otel işletmelerinde çalışanların örgütsel bağlılığı ve çalışan verimliliği algısı üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmaktadır. Çalışmanın örneklemi Mersin'de faaliyet gösteren 5 yıldızlı bir otelde çalışan 49 çalışandan oluşmaktadır. Çalışmada deneysel bir desen aracılığıyla veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Çalışanlar ile 28 Haziran 2025-18 Temmuz 2025 tarihleri arasında planlanan işyeri rekreasyon programı kapsamında piknik, dans, dart ve tavla rekreasyonel etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Çalışanlara uygulanan rekreasyonel etkinlikler öncesinde 05-12 Mayıs 2025 tarihleri arasında örgütsel bağlılık ve çalışan verimliliği algısı ile ilgili veriler toplanmıştır. Daha sonra işyeri rekreasyon programı kapsamında belirlenen rekreasyonel etkinlikler gerçekleştirilmiş ve ardından 21-27 Temmuz 2025 tarihinde ölçeklerden faydalanılarak geliştirilen anketle katılımcıların görüşleri alınarak yeni veriler toplanmıştır. Güvenilirlik ve geçerlilik analizlerinin ardından araştırma sorularına cevap verebilmek için tek grup ön test-son test analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara ışığında gerçekleştirilen işyeri rekreasyonu programı sonrası otel işletmesi çalışanlarının çalışan verimliliği algısının ve örgütsel bağlılığının, işyeri rekreasyon programı uygulanmadan öncesine kıyasla olumlu yönde istatistiksel olarak anlamlı şekilde değiştiği gözlenmiştir. Araştırma bulguları anlamlı farkların en çok örgütsel bağlılığın 3 alt boyutundan (duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık) normatif bağlılıkta gözlendiğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra çalışan verimliliği algısına yönelik bulgularda ise yüksek düzeyde anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Araştırma sonucunda beklenenle paralel olarak otel işletmelerinin çalışanları için uygulayacakları iş yeri rekreasyonel faaliyetlerinin örgütsel bağlılık ve çalışan verimliliği algısı üzerine olumlu etkisi olduğu anlaşılmaktadır. Çalışan devir hızının yüksek olduğu otel işletmelerinde, çalışanların verimliliğini arttırmak ve örgütsel bağlılıklarını yüksek düzeyde tutmak son derece önemlidir. Özetle kapsamı bakımından değerlendirildiğinde otel işletmelerinde işyeri rekrasyonunun çalışan verimliliği algısına ve örgütsel bağlılığına etkisini inceleyen bu çalışmanın literatüre ve iş dünyasına önemli katkılar sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the highly competitive hospitality sector, influenced by rapidly changing environmental dynamics, increasing employee productivity and organizational commitment in hotel businesses is crucial. Today, many hotel businesses utilize workplace recreation to enhance employee productivity and organizational commitment. Developing workplace recreation programs that increase employee productivity and organizational commitment, and ensuring employees' willing participation in these programs, allows businesses to benefit from the opportunities offered by workplace recreation, thus helping them gain a competitive advantage in the hospitality sector. It is observed that increasingly, recreational goals are being included in the strategies of hotel businesses. The reason for including recreational activities in hotel business strategies is the expectation that workplace recreation will leave lasting and widespread positive effects on employees. Hotel businesses design various workplace recreation programs to take advantage of the productivity-enhancing effects of workplace recreational activities. In this context, this study aims to examine the impact of workplace recreational activities on employee organizational commitment and productivity in hotel businesses. The sample of the study consists of 49 employees working in a 5-star hotel operating in Mersin. In this study, data collection was carried out through an experimental design. Between June 28, 2025 and July 18, 2025, employees participated in recreational activities such as picnics, dancing, darts, and backgammon as part of a planned workplace recreation program. Prior to these recreational activities, data on organizational commitment and employee productivity were collected between May 5-12, 2025. Following the recreational activities, new data was collected between July 21-27, 2025, using a questionnaire developed with the scales to gather participants' opinions. After reliability and validity analyses, a single-group pre-test-post-test analysis was conducted to answer the research questions. Based on the findings, it was observed that employee productivity and organizational commitment of hotel employees changed statistically significantly and positively after the workplace recreation program compared to before the program was implemented. The research findings revealed that the most significant differences were observed in normative commitment, one of the three sub-dimensions of organizational commitment (emotional commitment, continuance commitment, and normative commitment). Furthermore, a highly significant difference was observed in the findings related to employee productivity. As expected, the research results indicate that workplace recreational activities implemented by hotel businesses for their employees have a positive impact on organizational commitment and employee productivity. In hotel businesses with high employee turnover rates, increasing employee productivity and maintaining high levels of organizational commitment is extremely important. In summary, considering its scope, this study examining the impact of workplace recreation on employee productivity and organizational commitment in hotel businesses is expected to make significant contributions to the literature and the business world.