Çevresel kaygı ve elektrikli araç bilgisinin elektrikli araç satın alma niyetine etkisi
The impact of environmental concerns and electric vehicle knowledge on electric vehicle purchase intention
- Tez No: 1002477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN MOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada, Türkiye genelinde ve yedi bölgede yapılan anket sonucunda çevresel kaygı ve elektrikli araçlar hakkındaki bilgi düzeyinin, bireylerin elektrikli araç satın alma niyetleri üzerindeki etkilerini derinlemesine incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında, tüketicilerin çevresel kaygı eşiğinde elektrikli araç bilgisi ile elektrikli araçlara yönelik satın alma kararları arasındaki ilişkiler, teorik çerçeve ve ampirik veriler ışığında analiz edilmiştir. Geliştirilen modelin test edilmesi amacıyla 742 katılımcıdan çevrim içi anket yoluyla veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) ile analiz edilmiştir. Modelde yer alan değişkenler arasında çevresel kaygı, elektrikli araç bilgisi ve elektrikli araç satın alma niyeti gibi faktörler yer almaktadır. Elde edilen bulgular, bu değişkenlerin tüketicilerin çevre bilinci doğrultusunda elektrikli araç bilgisi ve elektrikli araç satın alma niyetine yönelik tutumlarını ve niyetlerini anlamada belirleyici olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle, çevresel kaygının satın alma niyeti üzerindeki etkisi anlamlı bulunmakla birlikte; elektrikli araçlara dair teknik ve işlevsel bilgi düzeyinin, elektrikli araç satın alma niyetin oluşmasında en önemli belirleyici etken olduğu saptanmıştır. Bu durum, tüketicilerin çevre dostu bir ulaşım modeline geçiş yapabilmesi için sadece duygusal bir kaygıya değil, aynı zamanda teknolojik belirsizlikleri ortadan kaldıracak güçlü bir bilgi altyapısına ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca yapılan bu araştırmada cinsiyet açısından çevresel kaygı ve elektrikli araç bilgisi arasında anlamlı farklılıklar olduğu; çevresel kaygısının kadınlarda, elektrikli araç bilgisinin ise erkeklerde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Medeni durum incelendiğinde ise elektrikli araç satın alma niyetinin evli bireylerde daha yüksek düzeyde olduğu, yaş arttıkça elektrikli araç satın alma niyetinin arttığı, eğitim ve gelir düzeyi arttıkça hem çevresel kaygının hem elektrikli araç bilgisinin ve hem de elektrikli araç satın alma niyetini artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to thoroughly examine the effects of environmental concerns and the level of knowledge about electric vehicles on individuals' intentions to purchase electric vehicles, based on the results of a survey conducted across Turkey and in seven regions. Within the scope of the research, the relationships between consumers' environmental concern threshold, electric vehicle knowledge, and purchasing decisions regarding electric vehicles were analyzed in light of the theoretical framework and empirical data. Data was collected from 742 participants via an online survey to test the developed model. The data obtained were analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). Factors such as environmental concern, electric vehicle knowledge, and electric vehicle purchase intention were included among the variables in the model. The findings revealed that these variables are decisive in understanding consumers' attitudes and intentions towards electric vehicle knowledge and purchase intention in line with their environmental awareness. Specifically, while the effect of environmental concern on purchase intention was found to be significant, the level of technical and functional knowledge about electric vehicles was determined to be the most important determinant in the formation of electric vehicle purchase intention. This situation has revealed that consumers need not only emotional concern but also a robust information infrastructure to eliminate technological uncertainties in order to transition to an environmentally friendly transportation model. Furthermore, this study found significant differences between genders in terms of environmental concerns and knowledge about electric vehicles; environmental concerns were higher among women, while knowledge about electric vehicles was higher among men. When examining marital status, it was found that the intention to purchase an electric vehicle was higher among married individuals, that the intention to purchase an electric vehicle increased with age, and that both environmental concern and knowledge about electric vehicles, as well as the intention to purchase an electric vehicle, increased with higher education and income levels.