Mudanya'nın kuruluşu ve gelişmesi
Settlement and development of Mudanya
- Tez No: 100248
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER KALELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
“Mudanya'nın Kuruluşu ve Gelişmesi”adı altında hazırlanan bu araştırmada yerleşim alanı; tüm yönleriyle ele alınarak coğrafi esaslar çerçevesi içinde incelenmiştir. Geçmişten günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş olan kentin kuruluşu M.Ö.7.-6. yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Sırasıyla Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerini yaşayan yerleşim alanı bu kültürlerin etkisi altında kalmış, kültürel ve mimari mirasını bu dönemlerden alarak günümüze kadar taşıyabilmiştir. Caddeleri, sokakları, hamamları, kiliseleri, camileri ve evleri ile kültürel bir mozaik oluşturan Mudanya'nın neden bu alanda kurulduğu konusu üzerinde durulduktan sonra sırasıyla kentte yaşayan uygarlıkların etkileri araştırılmıştır. Cumhuriyet döneminde kentin tarihi gelişimi üzerinde ayrıca durulmuş ve bu dönem günümüze kadar dört ana başlık halinde incelenmiştir. Cumhuriyet döneminde Mudanya'nın yerleşme olarak gelişiminin yanı sıra nüfus özellikleri de incelenmiş, konuya hazırlanan tablolar ve grafiklerle görsel bir zenginlik kazandırılmaya çalışılmıştır. Günümüz Mudanya'sı ise; kentsel fonksiyonları ile ele alınmıştır. Fonksiyonel sınıflandırmada kentin konumunun hizmet-sanayi sektörleriyle şekil kazandığı bilinmektedir. Araştırmada incelenen fonksiyon özellikleri; kentin çevresi için bir ekonomik merkez niteliği taşıdığını da ispatlamaktadır. Ulaşım, iş ve ticaret merkezleri, sağlık, eğitim, yönetim, sosyal ve kültürel alanlar, sanayi vb. başlıklar halinde incelenen Mudanya ekonomisi ve fonksiyon alanlarının oluşturduğu etki alanları da aynı konu başlıkları içinde değerlendirilmiştir. 109Araştırmanın sonuç ve öneriler bölümünde ise; şehir özelliği kazanmış olan Mudanya'nın tarihi, ekonomik, sosyal, siyasal, çevresel önemini korumasına dair öneriler sunulmakta ve önümüzdeki yıllarda alınması gereken öncelikli tedbirler açıklanmaktadır. Coğrafya araştırmalarının temelini oluşturan“dağılış”etkeni göz önüne alınarak çalışma boyunca konuların haritalarla sunumuna önem verilmiştir. Her bölüm için ayrı ayrı oluşturulan haritalar metin içinde yer almaktadır. Tüm bu özellikler açısından değerlendirildiğinde araştırma konusu“şehir coğrafyası”niteliği kazanmaktadır. Bilimsel anlamda ortaya konan emek; yerleşmelerin fonksiyonel sınıflandırılmasına, nüfus verilerinin sağlıklı yorumlanmasına, tarihsel birikimin yerleşme coğrafyası açısından algılanmasına hizmet etmek amacındadır.
Özet (Çeviri)
Mudanya was searched on geographic basis with all aspects in this thesis called“Settlement and Development of Mudanya”. Mudanya was founded in the 7. - 6. Centuries ( BC ). The cultural life and architecture of Mudanya had been under the influence of many civilizations, such as Romans, Bizans and Ottaman Empire in historical order. First, the reason of Mudanya's settlement in that area with its streets, roads, baths, churches, mosques and historical houses and then the influence of different civilizations was searched. In addition, the city was also searched during and after the foundation of Turkish Republic under four main headings. After the foundation of Turkish Republic, not only the development but also the features of population in Mudanya was searched and I tried to enrich the research with the tables and graphs. Mudanya today, was searched with its functions. In the economy of the city, industry, public and social services has an active role. It is proved that the city is an economic center in comparison with the neighbouring settlements. The influence of Mudanya's economy with the headings, such as transport, trade centers, health, education, management, social life, industry etc. and functional areas on those neighbouring settlements is in part three. In conclusion part of the thesis, some warnings and suggestions are made to save historical, economical, social, political and environmental importance of Mudanya, which is accepted as a city. Taking into account the fact that“spread”factor forms the base for geographic researches. I have given special importance to support the theory by maps. '111With all its features, the research is in urban geography concept. This scientific research is to help to understand the functional classification of settlements, reliable and valid analysis of data on population in the best way and the effect of history on urban geography.