18-30 yaş Türk popülasyonunun esneklik, alt ekstemite kuvveti ve anaerobik güç norm değerlerinin belirlenmesi
The determination of normative values of flexibility, lower extremity strength and anaerobic power for Turkish population between age of 18-30
  1. Tez No: 1002485
  2. Yazar: ŞAHİKA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SİNAN ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; yaygın olarak kullanılan saha testlerinden otur-eriş esneklik testi, dikey sıçrama testi, bacak dinamometresi testi skorları ile anaerobik güç özelliklerinin Türk popülasyonuna ait norm değerlerinin belirlenmesidir. Çalışmaya 18-30 yaş arası, 1003 erkek (645 spor yapan, 358 sedanter) ve 498 kadın (203 spor yapan, 295 sedanter) olmak üzere toplamda 1501 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Verilerin toplanması için ilk olarak katılımcıların vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümleri yapıldıktan sonra sırasıyla; otur-eriş esneklik, dikey sıçrama, bacak dinamometresi testleri gerçekleştirilmiş, ayrıca dikey sıçrama skorları kullanılarak anaerobik kapasiteyi belirlemek için“Lewis, Harman, Jonhson ve Bahamonde”formülleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Ver.26) istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri yapılmış, ayrıca Kolmogorov-Smirnov testi sonuçlarına göre verilerin normal dağılmadığı anlaşıldığından, gruplar arası farkların belirlenmesinde non-parametrik karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Yanılma düzeyi“α”0,05 olarak kabul edilmiştir. Norm değerlerin oluşturulması için Kanada standardı adlı çalışma yöntemi kullanılmıştır. Norm değerlere ait yüzdelik dilimler SPSS (Ver.26) programında yer alan Rank Cases hesaplaması ile Ntiles seçeneğine“5”rakamı girilerek oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda, ilgili performans testleri için“Çok kötü”,“Kötü”,“Orta”,“İyi”,“Çok iyi”sınıflandırmalarına ait minimum, maksimum ve ortalama değerler belirlenmiştir. Ayrıca katılımcılar, cinsiyet ve spor yapma değişkenlerine göre gruplandırılmış, elde edilen ölçüm sonuçları analiz edilip gruplara ait seçili motorik özellikler için norm değerler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the normative values of anaerobic power characteristics for the Turkish population using scores from commonly used field tests, such as the sit-and-reach flexibility test, vertical jump test, and leg dynamometer test. A total of 1,501 volunteers aged 18-30 participated in the study, including 1,003 men (645 athletes, 358 sedentary) and 498 women (203 athletes, 295 sedentary). To collect the data, the participants' body weight and height were measured first, followed by sit-and-reach flexibility, vertical jump, and leg dynamometer tests. In addition, the“Lewis, Harman, Jonhson, and Bahamonde”formulas were used to determine anaerobic capacity using vertical jump scores. The SPSS (Ver.26) statistical program was used to analyze the data. Descriptive statistics were performed on the data, and since the Kolmogorov-Smirnov test results indicated that the data were not normally distributed, non-parametric comparison tests were used to determine the differences between groups. The error level“α”was set at 0.05. The Canadian standard method was used to establish the norm values. The percentile intervals for the norm values were created using the Rank Cases calculation in the SPSS (Ver.26) program, with the number“5”entered in the Ntiles option. As a result of the study, minimum, maximum, and average values were determined for the classifications“Very poor,”“Poor,”“Average,”“Good,”and“Very good”for the relevant performance tests. Additionally, participants were grouped according to gender and sports activity variables, and the measurement results obtained were analyzed to establish norm values for selected motor skills specific to each group.