Iterative hash functions and cryptographic applications
Yinelemeli özet fonksiyonları ve kriptografideki uygulamaları
- Tez No: 1002502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kriptografinin temel kavramlarına odaklanarak özellikle yinelemeli özet fonksiyonlarının kriptografideki önemini ve çeşitli uygulama alanlarını incelemektedir. Tez, kriptolojide kullanılan terminoloji ve kavramlarla başlayarak şifrelemenin temellerini ele almaktadır. Klasik şifrelerin ve modern şifreleme yöntemlerinin yanı sıra akış şifreleri ve blok şifrelerinin özellikleri incelenmiştir. Yinelemeli özet fonksiyonları, modern kriptografinin önemli bir bileşeni olarak öne çıkmaktadır. Tez, bu fonksiyonların matematiksel temellerini ve kriptografik kullanımlarını derinlemesine açıklamaktadır. Ayrıca, alışılmış yinelemeli özet fonksiyonlarının analizi ve uygulama alanlarına odaklanılmıştır. Tezin bir diğer odak noktası, yinelemeli özet fonksiyonlarının pratik uygulamalarıdır. Bu kapsamda, güvenilirliklerini artırmak için kullanılan yaygın sıkıştırma yöntemleri ve güvenlik standartları incelenmiştir. Ayrıca, yinelemeli özet fonksiyonlarının çeşitli servisler ve uygulama alanlarındaki rolü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the basic concepts of cryptography, in particular the importance of iterative hash functions in cryptography and their various applications. Starting with the terminology and concepts used in cryptology, the thesis covers the basics of encryption. The properties of classical ciphers and modern encryption methods as well as stream ciphers and block ciphers are analyzed. Recursive hash functions are an important component of modern cryptography. The thesis describes in depth the mathematical foundations and cryptographic uses of these functions. It also focuses on the analysis of conventional iterative hash functions and their applications. Another focus of the thesis is the practical applications of iterative hash functions. In this context, common compression methods and security standards used to improve their reliability are analyzed. Furthermore, the role of iterative hash functions in various services and application domains is emphasized.