18-35 yaş bireylerde müzik dinlerken kullanılan kulaklık türünün işitme eşikleri üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of headphone type used while listening to music on hearing thresholds in individuals aged 18-35
  1. Tez No: 1002544
  2. Yazar: EZGİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, müzik dinlerken kullanılan kulaklık türlerinin işitme eşikleri üzerindeki etkilerini araştırırken, farklı kulaklık türlerinin hiperakuzi şikayetlerine yol açma potansiyelini ve bireyin konuşma algısı, uzaysal algı ve işitme kalitesi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 149 katılımcı dahil edilmiş ve bireyler, en az bir aydır sadece kulak içi veya sadece kulak üstü kulaklık kullananlardan seçilmiştir. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Khalfa Hiperakuzi Ölçeği ve Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi (KUİK) Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca, katılımcılar odyometrik incelemeye alınmıştır. Veriler, Stata yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Normal dağılım sağlanamadığı için doğal logaritma dönüşümü uygulanmış ve Genelleştirilmiş Lineer Modeller (GLM) ile bağımsız değişkenlerin işitsel sonuçlara etkisi incelenmiştir. Sağlam standart hatalar kullanılarak varyans heterojenliği dikkate alınmış, anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak belirlenmiştir. Sürekli değişkenlerin grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U (Wilcoxon Rank-sum) testi, kategorik veriler için ise Ki-kare ve Fisher's Exact testi uygulanmıştır. Log dönüşümlü sonuçlar yüzdelik değişimle raporlanmıştır. Bulgular: 18-35 yaş aralığındaki bireylerde müzik dinlerken kullanılan kulaklık türünün işitme eşikleri, hiperakuzi şikayetleri ve konuşma kalitesi, uzaysal algı ve işitme kalitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bulgulara göre, kulak üstü kulaklık kullanan bireylerde kulak içi kulaklık kullanan bireylere göre kemik yolu ve hava yolu işitme eşiklerinde anlamlı bir azalma görülmüştür (P<0.005). Bununla birlikte, kulaklık türünün hiperakuzi skoru, konuşma algısı, uzaysal işitme ve işitme kalitesi üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (P>0.005). 30-35 yaş grubunda işitme eşiklerinde belirgin bir artış gözlenmiştir. Gürültülü ortamlarda müziğin ses seviyesini arttırma ve günlük kulaklık kullanım süresi, işitme eşikleri üzerinde anlamlı bir fark yaratmamıştır (P>0.005). Sonuç: Katılımcıların çoğunluğunun kulak içi kulaklık tercih ettiği görülmüştür. Ortam gürültüsü varlığında kulaklıkla müzik dinlerken ses seviyesi artırıldığı belirlenmiştir. Kulaklık türü, hiperakuzi, konuşma algısı, uzaysal algı ve işitme kalitesi üzerinde fark yaratmamıştır. Kulak içi kulaklık yüksek frekanslarda işitme eşiklerini artırabildiği görülmüştür. Yaş ilerledikçe ses toleransının azaldığı belirlenmiştir. Cinsiyet, kullanım süresi ve ses artırma alışkanlığı işitme testlerinde anlamlı bir etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effects of different types of headphones used while listening to music on hearing thresholds, while also examining their potential to cause hyperacusis complaints and their impact on speech perception, spatial awareness, and hearing quality. Materials and Methods: The study involved 149 participants who had used either insert or supraaural headphones exclusively for at least one month. They completed a Demographic Information Form, the Khalfa Hyperacusis Questionnaire, and the Speech, Spatial, and Qualities of Hearing Scale (SSQ). All participants also underwent audiometric evaluation. Data were analyzed using Stata software. Since the data did not meet normality assumptions, a natural logarithmic transformation was applied. Generalized Linear Models (GLM) with robust standard errors were used to evaluate the effects of independent variables on auditory outcomes. The significance level was set at p<0.05. Group comparisons for continuous variables were conducted using the Mann-Whitney U test, while the Chi-square and Fisher's Exact tests were used for categorical variables. Log-transformed results were interpreted and reported as percentage changes. Results: Participants using over-ear headphones showed a statistically significant decrease in both air and bone conduction thresholds compared to in-ear headphone users. However, headphone type had no significant effect on hyperacusis complaints, speech perception, spatial hearing, or hearing quality. Hearing thresholds significantly increased in the 30–35 age group. Neither the duration of daily headphone use nor increasing the volume in noisy environments significantly affected hearing thresholds. Conclusion: Most participants preferred in-ear headphones. Environmental noise led to increased listening volumes. While headphone type did not affect hyperacusis or perceived hearing quality, in-ear headphones were associated with higher thresholds at high frequencies. Aging was linked to reduced sound tolerance. Gender, usage duration, and the habit of increasing volume had no significant impact on hearing outcomes.