Yeşil hastane perspektifinde sağlık çalışanlarının yeşil öz yeterliklerinin yeşil davranış niyetine etkisi; özel hastane örneği
The effect of green self-efficacy of healthcare workers on green behavioral intention: A private hospital case
- Tez No: 1002546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT İNCEDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yeşil hastane perspektifi bağlamında, sağlık çalışanları arasında yeşil öz yeterlilik ile yeşil davranış niyeti arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Sağlık sektöründeki yüksek kaynak tüketimi ve atık üretimi göz önüne alındığında, çalışanların çevre bilincine sahip davranışları, yeşil hastane uygulamalarının başarısı için giderek daha önemli hale gelmektedir. Araştırma, nicel bir yöntem olan, betimleyici tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, İstanbul'da özel bir hastanede çalışan ve gönüllü olarak katılan sağlık çalışanlarından oluşmuştur. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Yeşil Öz Yeterlilik Ölçeği ve Yeşil Davranış Niyeti Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde pearson korelasyon analizi, regresyon analizi, ANOVA ve bağımsız örneklem t testinden yararlanılmıştır. Yapılan çalışmada yeşil öz yeterlilik ile yeşil davranış niyeti arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin yeşil özyeterliliklerindeki artışın, çevreye dostu davranışları gerçekleştirme niyetinde etkili olduğu gözlemlenmişti. Sonuç olarak, özellikle yeşil hastanelerde veya bu yoldaki hastanelerde sağlık yöneticilerinin, yeşil hastane uygulamalarının sürdürülebilirliğini artırmak için çalışanların yeşil öz yeterliliğini güçlendiren stratejileri öncelikli olarak yaşama geçirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between green self-efficacy and green behavior intention among healthcare professionals within the context of a green hospital perspective. Given the high resource consumption and waste generation in the healthcare sector, environmentally conscious behaviors of employees are becoming increasingly important for the success of green hospital practices. The research was conducted using a descriptive survey model, a quantitative method. Participants consisted of healthcare professionals working at a private hospital in Istanbul who voluntarily participated. Data were collected using a Demographic Information Form, the Green Self-Efficacy Scale, and the Green Behavior Intention Scale. Pearson correlation analysis, regression analysis, ANOVA, and independent samples t-test were used in the analysis of the data. The study found a positive and significant relationship between green self-efficacy and green behavior intention. It was observed that an increase in individuals' green self-efficacy was effective in their intention to engage in environmentally friendly behaviors. In conclusion, it is recommended that healthcare administrators, particularly in green hospitals or those on the path to becoming green hospitals, prioritize implementing strategies that strengthen employee green self-efficacy to enhance the sustainability of green hospital practices.