Moderating role of sexually harassed victims' surface-level characteristics on the association between myths and attitudes toward the parties involved
Cinsel taciz mağdurlarının görünen özelliklerinin tacize dair inanışlar ve taraflara yönelik tutumlar ilişkisi üzerindeki düzenleyici rolü
- Tez No: 1002568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA TOKER GÜLTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Mevcut çalışmanın amacı, mağdurların görünür (kolayca gözlemlenebilir), özelliklerinin, özellikle medeni durumu ve başörtüsü takmasının, cinsel taciz (CT) mitlerinin kabulü ile cinsel taciz olaylarının ilgili taraflarına yönelik tutumlar, özellikle mağduru suçlama, tacizciyi koruma ve İnsan Kaynakları biriminin sıfır tolerans politikasına yönelik tutumlar, arasındaki düzenleyici rolünü araştırmaktır. Mağdurun medeni durumu ve başörtüsü takmasının, Sağ Kanat Yetkeciliği (SKY) ile bu üç tutumsal sonuç arasındaki CT mitlerinin aracı rolü üzerindeki düzenleyici etkileri test edilmiştir. Türkiye kültürel bağlamında, artan düzeylerde Sağ Kanat Yetkeciliği'nin CT mitlerinin kabulünü arttırdığı ve CT mitlerinin, özellikle bekar kadınlara veya başörtüsü takmayan kadınlara yönelik olumsuz tutumları yordadığı hipotez edilmiştir. Bu soruları ele almak için dört çalışma yürütülmüştür. İlk üç çalışma, Illinois Cinsel Taciz Mitleri Kabul Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması, çalışma materyallerinin test edilmesi ve CT mitlerinin esnekliğinin araştırılması amacıyla yapılan ön çalışmalardır. Dördüncü çalışma olan ana çalışma ise (N = 317), önerilen moderasyonlu aracılık etkisini test etmek için yürütülmüştür. Buna göre, CT mitlerinin kabulü ile mağduru suçlama arasındaki ilişki, evli olan veya başörtüsü takan mağdur koşulları için daha güçlü bulunmuştur. Bunun yanında tacizciyi korumaya yönelik tutumlar ve İK biriminin kararına yönelik tutumlarla ilişkili olarak da daha güçlü olma eğilimindedir. Ayrıca, sonuçlar olayların şiddetinin de değerlendirmeler için önemli olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of the current study was investigating the regulating role of victims' surface-level (i.e., readily observable) characteristics, specifically marital status and headscarf-wearing, on the association between sexual harassment (SH) myth acceptance and attitudes toward the parties involved including victim blaming, protecting the harasser, and attitudes toward the zero-tolerance action taken by Human Resources department. Specifically, moderation effects of victim's marital status and headscarf-wearing were tested on the mediating role of SH myths between Right-Wing Authoritarianism (RWA) and the three attitudinal outcomes. Within the Turkish cultural context, it was hypothesized that high levels of RWA intensify the endorsement of SH myths, and in return myths' effects on promoting negative attitudes, particularly toward single women and those who do not wear a headscarf. To address these questions, four studies were conducted. The first three were preliminary studies in which the Illinois Sexual Harassment Myths Acceptance scale was adapted to Turkish, the study materials tested, and the malleability of SH myths were explored. The forth – and main- study (N = 317) was conducted to test the proposed moderated-mediation effects. Accordingly, the relationship between SH myth acceptance and victim blaming was stronger depending on the victim's marital status and headscarf-wearing, and also tended to be stronger in relation to attitudes toward protecting the harasser and the attitudes toward the HR department's decision. Moreover, the results showed that the severity of the incidents may also matter for evaluations.