Ebeveynlerin spora yönelik tutum ve çocukların problemli medya kullanımlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining parents' attitudes towards sports and their children's problematic media use in terms of various variables
  1. Tez No: 1002567
  2. Yazar: BAHTİYAR ÖZSARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN NECATİ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Spor ve fiziksel aktiviteler, bireylerin yalnızca fiziksel sağlıklarını korumakla kalmayıp, ruhsal ve sosyal gelişimlerini de destekleyen önemli bir yaşam biçimi olarak kabul edilmektedir. Ebeveynlerin spora yönelik tutumları çocuklarının problemli medya kullanımı üzerinde belirleyici bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmada, ebeveyn spor tutumlarının okul öncesi çocuklarda teknoloji bağımlılığına etkisi demografik değişkenler bağlamında test edilmiştir. Araştırmanın problem durumu, çocukların erken yaşta dijital cihazlarla yoğun etkileşim kurması ve ebeveyn tutumlarının bu davranışı yönlendirmedeki rolüne dair literatürdeki sınırlılığı temel almaktadır. Araştırmada tutum kavramı ve ebeveynlerin spora yönelik davranışlarının çocuk gelişimi üzerindeki psikososyal ve motivasyonel yansımaları açıklanmıştır. Yöntem bölümünde araştırma, ilişkisel tarama ve nedensel karşılaştırma modeli ile desenlenmiş; evreni Balıkesir/Edremit'te yaşayan 4–6 yaş velileri, örneklemi rastgele seçilen 199 ebeveyn olarak belirlenmiştir. Veriler Demografik Bilgi Formu, ebeveynlerin spora yönelik tutum ölçeği ve Problemli Medya Kullanım Ölçeği ile toplanmış; analizde bağımsız T testi, ANOVA ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre; ebeveynlerin cinsiyeti, eğitim düzeyi, çocuk sayısı ve aylık gelir değişkenleri çocuk medya bağımlılığı ve spor tutum puanlarında anlamlı fark oluşturmamaktadır. Spor yapma durumu, spor tutum alt boyutlarında anlamlı fark göstermekte ancak çocukların problemli medya kullanımında fark oluşturmamaktadır. Yaş değişkeni, yalnızca çocukların medya kullanım puanlarında anlamlı fark göstermektedir, 45+ yaş grubunun çocuklarında kullanım düzeyi daha yüksektir. Meslek değişkeni yalnızca aktif spor yapma alt boyutunda anlamlı fark göstermiştir. Korelasyon sonuçları, çocukların Teknoloji Bağımlılığı ile ebeveynlerin spor tutumları arasında anlamlı ilişki olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Sports and physical activities are recognized as an important way of life that not only maintain individuals' physical health but also support their psychological and social development. Parents' attitudes toward sports emerge as a determining factor influencing their children's problematic media use. In this study, the effect of parental attitudes toward sports on technology addiction in preschool children was examined within the context of demographic variables. The research problem is grounded in children's intensive interaction with digital devices at an early age and the limited literature addressing the role of parental attitudes in shaping this behavior. Accordingly, the concept of attitude and the psychosocial and motivational reflections of parents' sport-related behaviors on child development are discussed. Methodologically, the study was designed using a relational survey and causal-comparative model. The population consisted of parents of children aged 4–6 living in Balıkesir/Edremit, and the sample comprised 199 parents selected through random sampling. Data were collected using a Demographic Information Form, the Parental Attitude Toward Sports Scale, and the Problematic Media Use Scale. Independent samples t-tests, ANOVA, and correlation analyses were employed in the data analysis. The findings indicate that parents' gender, educational level, number of children, and monthly income do not create significant differences in children's media addiction or parental sport attitude scores. While parents' engagement in sports shows a significant difference in the subdimensions of sport attitudes, it does not result in a significant difference in children's problematic media use. The age variable reveals a significant difference only in children's media use scores, with higher levels observed among children of parents aged 45 and above. The occupation variable shows a significant difference solely in the active sports participation subdimension. Correlation analyses demonstrate that there is no significant relationship between children's technology addiction and parents' attitudes toward sports.