Göçebelikten yerleşik hayata geçişte bir örnek olay: Beritan Aşireti
Beritan Tribe as a case during the transition process from nomadic life to the settled life
- Tez No: 100258
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESRA BURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri' nde (Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa, Bingöl, Mardin, Muş, Erzurum ve Erzincan illeri) göçebe olarak yaşamakta iken, 1980 yılından itibaren hızla yerleşik hayata geçmeye çalışan Beritan Aşireti incelenmiştir. Bu çalışmada, aşiret üyelerini yerleşik hayata geçmeye zorlayan sebepler, geçiş sürecinde karşılaşılan problemler ve yerleşik hayatla birlikte ortaya çıkan sosyo-ekonomik ve kültürel değişmelerin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada, aşiret mensuplarını yerleşik hayata sevk eden sebeplerin, iş bulma, güvenlik kaygısı ve daha rahat bir yaşam beklentisi olduğu saptanmıştır. Bu süreçte uygun yerleşim alanının bulunması ve bulunan alanın alt-yapı hizmetlerinin gerçekleştirilmesinin zaman aldığı ve bu sebeple yerleşik hayata geçişin geciktiği tespit edilmiştir. Yerleşik hayatla birlikte aşiret mensuplarının hayat tarzında, aile yapısında, eğitim durumunda, beslenme, barınma, ulaşım, haberleşme ve sağlık alanlarında değişmeler olduğu gözlenmektedir. Ayrıca temel ekonomik faaliyet olan hayvancılığın yerini tarım almıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Beritan tribe who has been trying to adopt to the settled life since 1980 while living as a nomadic tribe in East and South East Anatolia regions (in Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa, Bingöl, Mardin, Muş, Erzurum, Erzincan) is examined. In this study, it is aimed at investigating the reasons which force tribe members to adopt to the settled life, the problems with which have been faced during the transition period, and the socio-economics and cultural changes arising with the settled life. It is found out in the study that the reasons of tribe members to adopt to the settled life are seeking job, anxiety for safety and expectation of a better life. With the settled life, it is observed that there have been changes in the life style of the tribe members and in their education levels, nutrition, accommodation, transportation, communication and health conditions. Moreover, livestock dealing which was their basic economical activity has been replaced with agriculture gradually.