Materials development for testing oral skills communicatively for intermediate students
Orta seviyede İngilizce bilgisine sahip öğrencilerin İngilizce konuşma becerisini iletişimci yaklaşıma göre ölçmek için materyal geliştirme
- Tez No: 100259
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜL KESKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET İletişimci yaklaşımın yabancı dil öğretiminde öneminin ve yararının anlaşılmasından bu yana, Türk öğrencilere İngilizce konuşma, iletişimsel tekniklerle öğretiliyor olmasına rağmen, öğrencilerin İngilizce konuşma becerisi iletişimci yaklaşıma göre geliştirilmiş sözlü sınavlarla ölçülmemektedir. Bunun asıl nedeni, İngilizce konuşma becerisini iletişimsel yolla ölçebilecek yeterli materyalin olmamasıdır. Buna rağmen, günümüzde kullanılan ders kitaplarında etkinlikler çoğunlukla iletişimseldir. Konuşma becerisini öğretme yöntemiyle, ölçme yönteminin aynı olması gerektiği iyi bilinmektedir. özellikle, devlet okullarında öğretim gören orta seviyede İngilizce bilgisine sahip Türk öğrencilerin konuşma becerisini ölçmek için iletişimsel materyallere çok ihtiyaç vardır. Bu nedenle, bu çalışma orta seviyede İngilizce'ye sahip devlet okullarındaki öğrencilerinin konuşma becerisini iletişimsel yolla ölçmek için materyal geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada geliştirilen materyaller,“Let's Speak English 3”ders kitabına paralel olarak hazırlanmıştır. Ayrıca, materyallerin içerik belirtme tablosu,“Let's Speak English 3”kitabının içeriği ve bu kitabı okuyan öğrencilerin ihtiyaçlarına göre geliştirilmiştir. Bu çalışma, geliştirilen materyallerin yanısıra, hazırlanan sözlü sınavlarını değerlendirmek için kullanılan değerlendirme yöntemlerine de yer vermiştir. Bu çalışmada, birinci bölümde konuşma becerisini ölçerken karşılaşılan problemler ile çalışmaya başlangıç oluşturan noktalardan söz edilecektir. Ayrıca, bu bölümde konuşma becerisini ölçmenin önemine, bu çalışmanın çerçevesine ve çalışmayla ilgili terimlerin anlamlarına yerIll verilecektir, ikinci bölüm, dil becerisini ölçmenin tarihçesi ile iletişimci yaklaşıma göre dil becerisini ölçmeyi ele alacaktır. Üçüncü bölümde, konuşma becerisini iletişimsel yolla ölçebilecek teknikler anlatılarak, bu çalışmada geliştirilen materyallere yer verilecektir. Dördüncü bölümde, sözlü sınavların uygulanışı ile değerlendirmesi hakkında bilgi verilecektir. Beşinci ve son bölümde ise bu çalışma kısaca özetlenecektir. Ayrıca, konuşma becerisini ölçmek için materyal geliştirme, sözlü sınavların uygulanışı ve değerlendirilişiyle ilgili problemler hakkında bazı önerilere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Although oral skills of English language have been taught to Turkish learners through communicative techniques throughout the course since both the importance and the usefulness of the communicative approach in foreign language teaching is understood, the oral skills of learners are not tested through communicative oral tests. The main reason behind this is that there are not sufficient materials for testing oral skills communicatively. However, the activities in current course books are mainly communicative. It is well known that the way oral skills are taught should be same as the way they are tested. Therefore, there is a necessity for devising communicative oral tests. Especially, there is a great necessity for communicative materials to test oral skills of Turkish learners at intermediate level at state schools. For this reason, this study aims at developing materials for testing oral skills of intermediate Turkish students communicatively at state schools. Materials devised in this study are developed according to the course book namely,“Let's Speak English 3”. Therefore, the content specification of the materials is prepared according to this book and needs of the learners using this book. Apart from the oral tests, this study provides information on the assessment methods for the evaluation of the oral tests. In this study, in chapter I problems of oral testing and background to the study will be mentioned. Furthermore, the importance of oral testing, the scope of the study, and definitions of relevant terms will be emphasized. In chapter II, the history of language testing and communicative language testing will be studied. In chapter III, techniques for testing oral skills communicatively will be scrutinized; moreover, materials to test oral skills will be developed. In chapter IV, both administration and assessment of oral tests will be emphasized., In chapter V, this study will be summarized and some suggestions with regard to devising materials for testing oral skills and the problems of administrating and assessing oral tests will be supplied. vV^ &