Yapılandırmacı öğrenme ortamlarında özgün etkinlik ve materyal kullanımının etkililiği
The effectiveness of authentic activities and materials in constructivist learning environment
  1. Tez No: 100257
  2. Yazar: BETÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Son yıllarda tüm dünyadaki eğitimciler eğitim ve öğretim konularında yeni yaklaşımların neler olduğunu araştırmaktadırlar. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde eğitimciler ve politika yapıcılar her zamankinden daha fazla eğitimin önemini vurgulamaktadırlar. Yapılandırmacı bakış açısı, geleneksel bakış açılarına karşılık yenilerinin araştırılmasına yönelen bu ilgiye iyi bir cevap niteliğindedir. Yapılandırmacı araştırma literatüründe anlamlı öğrenmenin bir yolu olarak özgün etkinlik ve materyal kullanımı sürekli vurgulanmaktadır; gerçekte“özgünlük”, yapılandırmacı öğrenme ortamlarının genel özeliklerinden biridir. Özgün öğrenmenin ne olduğuna ilişkin kuramsal tartışmalar ve özgün etkinlik ve materyallerin kuramsal ve kavramsal özeliklerine ilişkin uzun listeler mevcuttur. Ancak gerçek sınıf ortamında bu özeliklerin neler olduğuna ilişkin araştırma sayısı oldukça azdır. Özgün öğrenme materyal ve etkinliklerinin var olan özelikleri literatürdekine benzemekte midir, yoksa farklı mıdır?: Bu çalışma bu soruya yanıt aramaktadır. Wittgenstein 'm“aile benzerlikleri' kavramı kullanılarak, özgün etkinlik ve materyallerin kavramsal özeliklerini ortaya koymaya yönelik geniş kapsamlı bu araştırma Des Moines, Iowa'daki üç ilkokul sınıfında yürütülmüştür. Bu araştırma öncelikle özgün etkinlik ve materyallerin özeliklerini belirlemeye yönelik olup, var olan araştırmalarla gerçekteki durumu karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma için veriler üç ayrı ilkokul sınıfından toplanmıştır. Bu üç sınıf, Des Moines, Iowa'daki İki farklı okul bölgesindendir. Sınıflar alanlarında oldukça deneyimli profesörler ve okul yöneticilerinden alınan tavsiyelerle oldukça titiz bir süreçle seçilmişlerdir. Bu kaynaklar ”yapılandırmacı" sayılabilen oldukça uzun bir liste temin etmişlerdir. Çalışmaya katılan her üç öğretmen de özgün etkinlik ve materyalleri düzenli olarak kullanmaları ile tanınmaktadır ve yapılan ön gözlemler de bunu doğrulamıştır. Ekim-Aralık, 2000 tarihleri arasındaki 8 haftalık süre içerisinde bu sınıfların her biri her okul gününde ziyaret edilerek, tek bir dijital kamera ile yapılan gözlemler aydedilmiştir. Yürütülen görüşmeler süresince de öğretmen ve velilerin izniyle bu nera kayıtlan sürdürülmüştür. Kaydedilen videoların içeriğini berraklaştırmak için de lün düzenli olarak alan notlan tutulmuştur. Veriler toplandıktan sonra, verilerin 'nde oldukça popüler bir nitel veri analizi programı olan NVivo kullanılmıştır.} Sonuçlar, yapılandırmacı öğrenme ortamlarında düzenli olarak kullanılan özgün etkinlik ve materyallerin bazı özelikleri olduğunu ortaya koymuştur. Öncelikle, gerçek hayat materyalleri kullanan öğretmenler, öğrencilerin daha derin anlayışlara ulaşmalarını sağlamaktadır, ikincisi, bu tür etkinlik ve materyalle sağlanan öğrenme yaşantıları çalışılan sınıflardaki öğrenme yaşantılarının büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır, ama bununla da sınırlı değildir. Üçüncüsü, öğrencilerin el etkinliklerim yapmalarını sağlayan birçok öğrenme merkezi bulunmaktadır. Öğretimin odağında, bağlamdan kopuk değil bağlam içinde öğrenme söz konusudur. Var olan tüm öğrenme etkinlikleri öğrencilerin bilişsel gelişim düzeylerine uygunum ve öğretmenler de her bir öğrencinin kişisel gelişimini göz önüne alarak bu anlamda ayarlamalar yapmaktadırlar. Bu yüzden bu sınıflan çocuk-merkezli olarak nitelemek de mümkündür. Teknoloji kullanımı ve öğretim ortamına entagrasyonu da bu sınıfların göze çarpan özeliklerindendir. Bu özeliklerin yanı sıra, çalışılan sınıflardaki fiziksel ortam ya da öğretmen rollerindeki farklılıklar da bu sınıflan yenilikçi tabir edilen bir statüye sokmaktadır. Bu çalışmada, bahsedilen özgün ve yapılandırmacı ortamlara öğrencilerin tepkilerinin neler olduğu da onlann sosyal, bilişsel, duyuşsal/ duygusal tepkileri ve öğrenme davranışları çevresinde araştınlmış ve bahsedilen alanlarda bu tür öğrenme ortamlarının öğrenme üzerinde olumlu etkilere sebep olduğu görülmüştür. i\
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In recent years, educators all around the world have been searching for new approaches to teaching and learning. In both developed and developing nations, many policy makers as well as educators are emphasizing more than ever the importance of education in human life. The constructivist perspective is one valuable response to these concerns about finding alternatives to traditional teaching methods. In the constructivist literature, the use of authentic materials and authentic activities as the tools of meaningful learning is repeatedly emphasized authenticity, in fact, is one of the main characteristic of constructivist learning environments. There are many theoretical discussions of authentic learning, and many lists of the theoretical and conceptual characteristics of authentic learning materials and activities. However, there is very little research on the actual characteristics of 'authentic“ materials and activities in real classrooms. Are the actual characteristics similar or different from the theoretical characteristics described in the literature? The purpose of this study addresses that question. Using Wittgenstein's concept of family resemblance as a framework for understanding the concept of authentic materials and activities, I conducted an extensive study of the activities and materials used in three elementary classrooms in Des Moines, Iowa. This study presents the family characteristics of authentic materials and activities, and compare what I found in the classrooms to the theoretical characteristics of authentic learning described in literature. For this study data were collected in three different elementary school classes. The classes were drawn from two different school districts in the Des Moines, Iowa area. These classes were selected through an extensive process that began with seeking recommendations from professors and school administrators. These sources recommended a large pool of classrooms that were considered ”constructivist.“ The teachers in these three classrooms were all well known for their regular use of authentic materials and activities, and preliminary observations confirmed this. During an eight week period in October, November, and December 2000 I visited these classes each school day. I videotaped all the class time with single digital camera. When conducting the interviews, I also used the video camera with the permission of teachers and parents. After my visits to classes I took field notes on a daily basis in order to clarify the1 IV videotapes' content. Once the data were collected 1 used NVivo, a popular qualitative data analysis program to code and analyze the data. The results showed that there are several characteristics of constructivist learning environments in which authentic activities and materials are used regularly. First, teachers use real life materials in order to stimulate deeper understandings. Second, the meaningful learning experiences are the basis of most but not all activities in the three classrooms studied. Third, there are many learning centers in which students practiced hands-on activities. The focus of instruction is on learning in contexts instead of learning in ”out of context.“ All the activities were developmentally appropriate to the cognitive level of students and the teachers helped students adjust activities to their personal levels of development. Thus, these classrooms tended to be what some have termed ”child- centered" as well. Technology use and integration in these classrooms was also a very distinguished feature. There were also other characteristics, such as differences in the physical environment or and differences in the teachers' roles which made these classrooms innovative. In this study also student responses to the constructivist and authentic learning environments have been researched around social responses, cognitive responses, emotional/affective responses and learning behaviors, and found that these kinds of environments have positive impacts on students' responses.