Göçün sosyo-kültürel ve dini yaşantıya etkisi: Londra'da yaşayan Kıbrıs Türkleri örneği
The effect of migration on socio-cultural and religious life: The case of Turkish Cypriots living in London
- Tez No: 1002585
- Danışmanlar: PROF. DR. VEJDİ BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, tarihsel süreçte Kıbrıs'tan Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'ya göç etmiş Kıbrıs Türklerinin sosyo-kültürel ve dini yaşamını incelemektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, göçün sosyo-kültürel ve dini yaşantıya etkisini tespit etmektir. Çalışma, göçün ilk üç kuşağı olan birinci, ikinci ve üçüncü nesil göçmenlerle sınırlandırılmıştır. Bunun yanında yerine göre kayıp kuşak ve kısa süreli göçmenlere de temas edilmiştir. Çalışmada nitel araştırma tekniklerinden derinlemesine mülakat ve durum çalışması (case study) deseni tercih edilmiştir. Çalışma boyunca 30 katılımcı ile görüşülmüştür. Katılımcılar ile yapılan görüşmeler Londra'da yüz yüze yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde göç literatürüne dair genel kavram ve kuramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde Kıbrıs Türklerinin Londra'ya göç süreci, göçü meydana getiren unsurlar ve göçmen Kıbrıslı Türklerin Londra'da inşa ettikleri dünyanın genel görünümü; sosyal yaşam, yapı ve organizasyonlar ile göçmenlerin kimlik anlayışına dair bulgular değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde kimliğin bir parçası olarak dinin değerlendirilmesi ve göçmen Kıbrıs Türklerinin dini inanç ve uygulamalarının tespit ve değerlendirilmesine yer verilmiştir. Katılımcılar ile yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular ve sahadaki gözlemlerimize göre göçmen Kıbrıs Türkleri kuşak değişkenine bağlı olarak kimlik göstergesi kabul edilebilecek milli veya dini unsurlara yönelim gösterdiği ifade edilebilir. Buna göre birinci kuşağın kimlik yönelimi Türklük fikri etrafında yoğunlaşan ırk temelli bir yaklaşımdır. Ancak kimi birinci kuşak göçmenlerde din temelli yönelimlere de rastlanır. İkinci kuşağın kimlik yöneliminde hem ırka hem de dine ilgi durumu söz konusudur. Üçüncü kuşağın kimlik yöneliminde dini unsurlara yönelim görülmektedir. İkinci ve üçüncü kuşağın dine yönelmesinde diğer Müslüman azınlık gruplarla kurulan ilişkiler önemli bir faktördür. Bunun yanında tüm kuşaklarda hâkim kültür olarak İngiliz sosyal yaşam ve kültürüne karşı uyumlu olma durumu tespit edilmiştir. Bu noktada göçmenlerin bilinç bakımından Kıbrıs ve Londra'dan oluşan karma bir hafızaya sahip oldukları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the socio-cultural and religious life of Turkish Cypriots who migrated from Cyprus to London, the capital of the United Kingdom, throughout history. In this context, the aim of the study is to determine the impact of migration on socio-cultural and religious life. The study is limited to the first three generations of migrants: first, second, and third generations. However, where appropriate, the lost generation and short-term migrants are also included. The study employs qualitative research techniques, specifically in-depth interviews and case studies. Thirty participants were interviewed in person in London. The first section of the study presents general concepts and theories related to migration literature. The second section evaluates the migration process of Turkish Cypriots to London, the factors that caused the migration, and the general view of the world constructed by Turkish Cypriot migrants in London; social life, structures and organizations, and findings regarding the migrants' understanding of identity. The third section evaluates religion as a part of identity and focuses on the identification and evaluation of the religious beliefs and practices of Turkish Cypriot migrants. Based on the findings from interviews with participants and our field observations, it can be stated that Turkish Cypriot immigrants show an orientation towards national or religious elements that can be considered indicators of identity, depending on the generational variable. Accordingly, the identity orientation of the first generation is a race-based approach focused on the idea of Turkishness. However, some first generation immigrants also exhibit religious orientations. In the identity orientation of the second generation, there is an interest in both race and religion. In the identity orientation of the third generation, an orientation towards religious elements is observed. Relationships established with other Muslim minority groups are an important factor in the religious orientation of the second and third generations. In addition, a state of conformity towards British social life and culture was observed as the dominant culture in all generations. At this point, it is thought that the immigrants have a mixed memory consisting of Cyprus and London in terms of consciousness.