Ses eğitiminde alternatif yöntemler bağlamında müzikal yaşam algısı yönteminin içe ve dışa dönük kişiliklerde duyuş ve seslendirmeye yönelik etkileri
The effects of the musical life perception method on auditory perception and vocal performance in introverted and extroverted personalities within the context of alternative methods in voice education
- Tez No: 1002592
- Danışmanlar: PROF. DR. SETA KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
Özet
“Müzikal Yaşam Algısı”tanımlaması dünya genelinde ilk kez bu çalışma ile ortaya konmuş yeni bir kavramdır. Bu bağlamda önce bu tanımlamanın dayandığı kavramsal çerçeve, giriş ve amaç bölümünde;“Müzikal Yaşam nedir? Müzikal algı nedir? Yaşamsal müzik algısı nedir? Müzikal yaşam algısı nedir?”soruları sorularak oluşturulmuştur. İkinci bölümde ses ve ritmin tarih öncesi kökeni ele alınarak, ses yapısı ve ritmik hareketlerin yarattığı değişimin, insan doğasında yer alan ritim ve seslerin kullanımındaki düzenin, hominidlerden bu zamana kadar konuşmanın müzikalleşmesi üzerindeki etkilerine, müzikal yaşamın iletişimle bağlantılı kökenlerine dair çıkarımlar ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde konuşmanın müzikal düzenini anlamak amacıyla tarihsel süreçte gelişen müziğin günlük yaşamımıza etkisi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde; deneklerle yapılan çalışmalar çerçevesinde içe ve dışa dönük karakter yapıları, müzik dinleme ve müzik yapma davranışları hakkında bilgiler sunulmuştur. Beşinci bölümde“Müzikal Yaşam Algısı”na işitsel, duygusal ve görsel aşamalar bağlamında yaklaşılmıştır. Altıncı bölümde ise bu yöntem ile işitsel yetileri geliştirilen katılımcılardan elde edilen bulgular ve sonuçlar, ses eğitiminde müzikal yaşam algısı yönteminin kullanımı, kazanımları, klasik yöntemlerden farkı ortaya konularak sunulmuştur. Bu çalışmada katılımcılar: 1. İçe Dönük Kişilik Yapısındaki Katılımcılar - Müzikal Yaşam Algısı (MYA) Çalışması ve Ses Eğitimi Alan 2. Dışa Dönük Kişilik Yapısındaki Katılımcılar - Klasik Duyuş ve Ses Eğitimi Alan 3. Dışa Dönük Kişilik Yapısındaki Katılımcılar - Müzikal Yaşam Algısı (MYA) Çalışması ve Ses Eğitimi Alan vii 4. Daha Önceden Eğitim Almış ve İyi Duyuşa Sahip Katılımcılar - Hiçbir eğitim verilmeyen grup olarak dört kategoriye ayrılmıştır. Bu çalışma ile“Müzikal Yaşam Algısı”programıyla duyuş eğitimi alan katılımcılar, hem duyuş yeteneklerini klasik yöntemlere göre anlamlı oranda geliştirmiş hem de ses eğitimi içerisinde çok kısa sürede parçalarını öğrenerek yine anlamlı ve ölçülebilir bir ilerleme göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
“The Perception of Musical Life”is a novel concept introduced for the first time globally within this study. In this context, the conceptual framework underlying this definition was initially established in the introduction and purpose section by posing the following questions:“What is Musical Life? What is musical perception? What is the perception of music in life? What is the Perception of Musical Life?”In the second section, inferences are presented regarding the prehistoric origins of sound and rhythm, exploring how the transformation caused by sound structure and rhythmic movements, the order in the use of rhythm and sounds inherent in human nature, and their effects on the musicalization of speech from hominids to the present day are linked to the communicative origins of musical life. The third section examines the impact of music, as it developed throughout history, on our daily lives to understand the musical order of speech. The fourth section approaches the“Perception of Musical Life”within the context of auditory, emotional, and visual stages. In the fifth section, findings and results obtained from participants whose auditory skills were developed through this method are presented, highlighting the use of the Musical Life Perception method in voice training, its benefits, and differences from classical methods. In this study, participants were divided into four categories: 1. Participants with Introverted Personality Structure - Receiving Musical Life Perception (MLP) Training and Voice Training 2. Participants with Extroverted Personality Structure - Receiving Classical Auditory and Voice Training ix 3. Participants with Extroverted Personality Structure - Receiving Musical Life Perception (MLP) Training and Voice Training 4. Previously Trained Participants with Good Auditory Skills - A group receiving no training. Through this study, participants who received auditory training via the“Musical Life Perception”program significantly improved their auditory abilities compared to classical methods and demonstrated substantial progress in learning their vocal pieces in a very short time within the scope of voice training.