Koç spermasının dondurulmasında serisin ve gliserol kombinasyonunun çözüm sonrası spermatolojik özellikler üzerine etkisi
Effect of sericin and glycerol combinations on post thaw spermatological characteristics for freezing ram semen
- Tez No: 1002595
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reprodüksiyon ve Suni Tohumlama (veteriner) Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, koç spermasının konvansiyonel dondurulmasında sperma sulandırıcılarına serisin ve farklı seviyelerde gliserol ilavesinin spermatolojik parametreler üzerine etkileri belirlendi. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 1. Grup: TCG (Tris Sitrik asit Glikoz), %15 yumurta sarısı (Kontrol), 2. Grup: TCG, %15 yumurta sarısı, %5 gliserol (%5G), 3. Grup: TCG, %15 yumurta sarısı, %0.1 serisin (%0.1 S), 4. Grup: TCG, %15 yumurta sarısı, %0.1 serisin+%5 gliserol (%5G+S), 5. Grup: TCG, %15 yumurta sarısı, %0.1 serisin+%3 gliserol (%3G+S) olarak belirlendi. Koçlardan alınan sperma örnekleri spermatolojik açıdan normal oldukları tespit edildikten sonra 5 eşit hacime bölünerek, 1+5 oranında sulandırılarak donduruldu. Spermanın çözdürülmesinin ardından bazı spermatolojik parametreler (motilite, normal spermatozoon, canlılık, prematür akrozom reaksiyonuna giren spermatozoon oranı ve membran bütünlüğü) yönünden analiz edildi. Bu değerler gruplar arasında tek tek karşılaştırılarak serisin'in koruyucu etkinliği belirlendi. Bulgular: Sonuç olarak, serisin'in %0.1 dozunun tek başına koç spermasının dondurulmasında tüm spermatolojik parametreler üzerinde kontrol grubuna göre olumlu bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ancak, %3 ve %5 gliserol içeren %0.1 serisin içeren gruplar karşılaştırıldığında total motilite, membran bütünlüğü, canlı spermatozoon oranında istatistiksel benzer sonuçların elde edilmesi, koç spermasının dondurulmasında %0.1 serisin ilave edilerek gliserolün dozları azaltılarak gliserolün sitotoksik etkisinin azaldığını göstermektedir. Sonuç: Elde edilen sonuçlar, farklı dozlarda ve daha fazla sayıda örnek kullanılarak yapılacak çalışmalar ile serisin'in çözüm sonu sperma kalitesi üzerine etkilerinin daha ayrıntılı xii araştırılması gerektiği ifade edilebilir. Serisin'in sperma sulandırıcısına katılabilecek düşük toksisiteye sahip bir antioksidan olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the effects of the sericin supplementation to the extender along with two different glycerol rates on post thaw spermatological parameters were evaluated in conventionally frozen ram semen. Material and Methods: In the study, the following groups were assigned: Group 1: TCG (Tris Citric acid Glucose), 15% egg yolk (Control), Group 2: TCG, 15% egg yolk, 5% glycerol (5% G), Group 3: TCG, 15% egg yolk, 0.1% sericin (0.1% S), Group 4: TCG, 15% egg yolk, 0.1% sericin+5% glycerol (5% G+S), Group 5: TCG, 15% egg yolk, 0.1% sericin+3% glycerol (3% G+S). The sperm samples collected from clinically normal rams were divided into 5 equal aliquotes, diluted 1+5 and were frozen. After thawing the sperm parameters (motility, morphologically normal sperm rate, viability, proportion of prematur acrosome reacted sperm cells and those membrane intact sperm cells) were assessed. These values were compared among the groups to determine the protective effect of sericin. Results: It was determined that sericin supplementation into the extender does not have a protective effect on the proportion of live spermatozoa, acrosome and plasma membrane integrity compared to the control group. However, when comparing the groups containing 0.1% sericin with 3% or 5% glycerol provided statistically similar results in terms of total motility, membrane integrity, and live spermatozoon rates, and the cytotoxic effect of glycerol was reduced by adding 0.1% sericin in freezing ram sperm. Conclusion: The results indicate that further studies using different serisin doses and more replicates are needed to investigate the effects of sericin on post-thaw sperm quality. It was concluded that sericin is a low-toxicity antioxidant that can be added to sperm diluents.