Koç spermasının dondurulmasında sulandırıcılara çiçek balı ve çam balı ilavesinin spermatolojik özelliklere etkisi
Effects of the addition of flower honey and honeydew honey to extenders on spermatological characteristics in ram semen
  1. Tez No: 606959
  2. Yazar: HÜSEYİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmada koç sperma sulandırıcısı olarak Tris-yumurta sarısı sulandırıcısına %1 ve %2,5 çiçek balı veya çam balı ilavelerinin etkisi araştırıldı. Bu amaçla 5 baş Kıvırcık ırkı koçtan alınan sperma %1 çiçek balı, %2,5 çiçek balı veya %1 çam balı, %2,5 çam balı ve bal içermeyen (kontrol) sulandırıcılarla iki aşamada sulandırılarak payet yöntemine göre donduruldu. Spermatolojik incelemeler donma öncesi (ekilibrasyon) ve eritme sonrası tekrarlandı. Çalışma gruplarında spermatozoon canlılığı (motilite, kinetik hız parametreleri, hız oranları ve mitokondriyal aktivite) ve morfolojik bütünlüğü (sıvı fikzasyon, akış sitometresi ve florasan boyama) ekilibrasyon ve eritme sonrası aşamalarında değerlendirildi. Sunulan çalışmada, çiçek balının özellikle %2,5 yoğunluğunun (CICB%2,5) eritme sonrası spermatozoon canlılığını daha iyi koruduğu, bal ilavelerinin morfolojik bütünlüğü kısmen koruduğu, Hancock sıvı fikzasyon yöntemine göre %1,0 çiçek balının akrozomal bütünlüğü önemli oranda koruduğu saptanmıştır. Toplam 10 tekrar sonrası %1 ve %2,5 çiçek balı ilavelerinin koç sperma sulandırıcılarında kullanılabilir özellikte olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Effects of the addition of flower honey as 1.0% (v/v) and 2.5% (v/v) or honeydew honey as 1.0% (v/v) and 2.5% (v/v) to Tris-egg yolk extender were investigated in the current study. Semen collected from 5 Kıvırcık rams were pooled and divided to 5 equal aliquots. Then the samples were frozen with straw method after two step dilution method with extender contaning, no honey, 1.0% (v/v) flower honey, 2.5% (v/v) flower honey, 1.0% (v/v) honeydew honey, or 2.5% (v/v) honeydew honey. Equilibrated and post-thawed semen viability parameters (motility, kinetic velocity parameters, velocity rates and mitochondrial activity) and morphological integrity (Hancock fixation, flow cytometry and fluorescent dyeing) were evaluated. In the present study, post-thaw viability was better protected with flower honey especially with 2.5% concentration (CICB%2.5). Post-thaw membrane integrity was partially protected with all honey supplemented groups.