İslam hukukunda yaşlılarla ilgili hükümler
Legal provisions concerning the elderly in Islamic law
- Tez No: 1002594
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
İslam dini doğumdan ölüme hatta ölüm sonrasına kadar müslümanın hayatına bir düzen katmıştır. Biz çalışmamızda bu düzenin fıkhî yansımalarını ele aldık. İslam hukukunda yaşlılarla ilgili hükümler bağlamında yaptığımız çalışmada üç farklı bölümde tezimizi şekillendirdik. Birinci bölümde ibadetler hususunda yaşlılar hakkındaki hükümler ele alınmaktadır. İbadetler konusunda ele alınmış alt başlıklar yaşlıların çekmiş oldukları belli başlı sıkıntıları göz önüne alarak hazırlanmıştır. Kendi başına bedensel temizliğini yapamayan yaşlı kimsenin durumunun incelenmesi buna örnek olarak verilebilir. Bu belli başlı problemlere çözüm üretilirken geçmişte üretilen çözümler ile günümüzde getirilen çözümler arasındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde aile hayatı, muamelat, cinayet ve had konuları gibi meseleler ele alınmıştır. Aile hayatı denilince yaşlı kimse ile yalnız kalma durumu, yaşlı kimsenin mahremi olmadan yolculuğa çıkması, nikahlanması, nafakası gibi konular sırasıyla ele alınmıştır. Üçüncü bölümde tıp ve sağlık alanlarında yaşlılarla ilgili ötanazi hakkındaki hükümlerden estetik cerrahi operasyonlara varana kadar çeşitli konular ele alınmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde bireysel konular ele alınıp işlenmeye çalışılırken ikinci bölümde daha çok topluma yönelik konular ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise tıp ve sağlık alanında yaşlılarla ilgili hükümler ele alınmıştır. Sonuç itibariyle çalışmanın hedefi klasik eserlerle günümüz çalışmalarını inceleyerek yaşlılarla alakalı genel konuları ve sorunları, çözümleri ile tek bir çalışma altında toplamak olmuştur.
Özet (Çeviri)
The religion of Islam has established an order in a Muslim's life from birth to death and even beyond death. In our study, we examined the jurisprudential (fiqh) reflections of this order. Within the framework of rulings concerning the elderly in Islamic law, we structured our thesis into three different chapters. In the first chapter, the rulings regarding the elderly in matters of worship are discussed. The subtopics addressed under worship were prepared by taking into consideration the main difficulties experienced by the elderly. For example, the case of an elderly person who is unable to perform personal bodily purification independently was examined. While proposing solutions to these major problems, an effort was made to present the similarities and differences between the solutions produced in the past and those offered today. In the second chapter, issues such as family life, transactions (muʿāmalāt), crimes, and ḥudūd punishments were discussed. Within the framework of family life, topics such as seclusion (khalwa) with an elderly person, an elderly person traveling without a mahram, marriage, and maintenance (nafaqa) were addressed respectively. In the third chapter, various issues concerning the elderly in the fields of medicine and health were examined, ranging from rulings on euthanasia to aesthetic surgical operations. While the first chapter focused on individual matters, the second chapter mainly dealt with issues concerning society. The third chapter addressed rulings related to the elderly in the field of medicine and health. In conclusion, the aim of this study has been to examine classical works alongside contemporary studies and to gather general issues and problems related to the elderly, together with their solutions, under a single comprehensive work.