Kara mürver (Sambucus nıgra L.) pekmezinin fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the physicochemical properties of elderberry (sambucus nigra L.) molasses
- Tez No: 1002619
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Kırklareli-Demirköy'de üretilen kara mürver (Sambucus nigra L.) pekmezlerinin fizikokimyasal özellikleri incelenmiştir. Geleneksel yöntemle 2023 ve 2024 olmak üzere iki farklı zamanda üretilen pekmezlerde pH, hidroksimetilfurfural (HMF), Mineral ve Ağır Metal, Vitamin, Su Aktivitesi, Renk, Toplam Şeker, Toplam Fenolik Madde ve Antioksidan Kapasite analizleri yapılmıştır. Kara mürver pekmezlerinin analiz sonuçlarında pH 3,38-4,09, hidroksimetilfurfural (HMF) 5,04-454,97 mg/kg, magnezyum (Mg) 41,77-376,15 mg/kg, potasyum (K) 426,93-2.909,48 mg/kg, kalsiyum (Ca) 66,55-361,19 mg/kg, fosfor (P) 19,96-335,24 mg/kg, kurşun (Pb) ve arsenik (As) te(tespit edilemedi)-0,02 mg/kg, kalay (Sn) te(tespit edilemedi)-0,14 mg/kg, demir (Fe) 0,60-21,63 mg/kg, bakır (Cu) 0,07-0,76 mg/kg, çinko (Zn) 0,10-2,19 mg/kg, tiamin (B1) 1,46-136,52 mg/kg, riboflavin (B2) 15,55-212,92 mg/kg, niyasin (B3) 17,29-314,03 mg/kg, nikotinamid (B3) 6,53-244,91 mg/kg, pantotenik asit (B5) te(tespit edilemedi)-293,74 mg/kg, piridoksin (B6) 4,95-91,57 mg/kg, E vitamini te(tespit edilemedi)-242,19 mg/kg, su aktivitesi (aw) 0,73-0,99, renk (L*, a*, b*) değerleri sırasıyla 0,33-27,43; 1,30-45,35 ve (-2,46)-34,37 olarak, toplam şeker miktarı 5,11-67,20 (%), toplam fenolik madde miktarı 890,49-4.991,22 mgGAE/kg ve antioksidan kapasite (inhibisyon değeri) 43,82-87,90 (%) aralıklarında tespit edilmiştir. Yapılan analizlerde biyotin (B7), folik asit (B9), kobalamin (B12), 1-Hydroxyvitamin D3, Vitamin D3 ve A vitamini tespit edilememiştir. Sonuç olarak, kara mürver pekmezi üretiminde geleneksel yöntemin fizikokimyasal özelliklerde değişkenliğe yol açtığı ve standart ürün üretimini zorlaştırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physicochemical properties of elderberry (Sambucus nigra L.) molasses produced in Demirköy, Kırklareli, were investigated. Molasses samples produced using traditional methods in two different years (2023 and 2024) were analyzed for pH, hydroxymethylfurfural (HMF), mineral and heavy metal content, vitamins, water activity, color, total sugar, total phenolic content, and antioxidant capacity. The results showed that the pH values ranged between 3.38 and 4.09, and HMF content varied between 5,04 and 454,97 mg/kg. Mineral contents were determined as follows: magnesium (41,77–376,15 mg/kg), potassium (426,93–2.909,48 mg/kg), calcium (66,55–361,19 mg/kg), and phosphorus (19,96–335,24 mg/kg). Lead and arsenic were either undetectable or present in trace amounts up to 0,02 mg/kg, while tin was not detected or found up to 0,14 mg/kg. Iron, copper, and zinc levels ranged from 0,60-21,63 mg/kg, 0,07-0,76 mg/kg, and 0,10–2,19 mg/kg, respectively. Vitamin analyses revealed thiamine (1,46–136,52 mg/kg), riboflavin (15,55-212,92 mg/kg), niacin (17,29-314,03 mg/kg), nicotinamide (6,53-244,91 mg/kg), pantothenic acid (not detected–293,74 mg/kg), pyridoxine (4,95-91,57 mg/kg), and vitamin E (not detected-242,19 mg/kg). However, biotin (B7), folic acid (B9), cobalamin (B12), 1-hydroxyvitamin D3, vitamin D3, and vitamin A were not detected in any of the samples. Water activity values ranged from 0,73 to 0,99. Color values (L*,a*,b*) were between 0,33-27,43, 1,30-45,35 and –2,46–34,37, respectively. Total sugar content was found to be 5,11–67,20%, total phenolic content 890,49-4.991,22 mg GAE/kg, and antioxidant capacity (inhibition rate) 43,82-87,90%. Overall, the results indicate that traditional production methods lead to significant variability in the physicochemical properties of elderberry molasses, posing a challenge for achieving standardized product quality.