Karen horney kişilik tipleri ile akılcı-sezgisel karar verme stilleri ilişkisinde bilişsel esnekliğin aracı rolü
The mediating role of cognitive flexibility in the relationship between karen horney's personality types and rational-intuitive decision making styles
- Tez No: 1002622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÇETİNTULUM HUYUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada; birçok ruhsal rahatsızlığa eşlik eden nevrotik yapının, duygu-düşünce-davranış ile olan ilişkisi, bilişsel süreçlere müdahalesi ve insana özgü becerilerden olan karar vermeye etkisine dair Türkçe 'ye bir katkı sunmak amaçlanmıştır. Horney nevrotik kişilik tiplerinde, bilişsel esnekliği ve akılcı-sezgisel karar verme stillerini incelemek hedeflenmiş, bu nevrotik tiplerin kararlarında hangi kişilik özelliklerinin ön plana çıktığı, bilinç durumları ve biliş süreçleri, akıl ve sezgi arasında ne gibi seçimler yaptıkları gibi sorulara cevap aranmıştır. Araştırmada üç ölçek/envanter kullanılmıştır ve bunlar üç alt boyutlu Horney-Coolidge üç boyut envanteri, iki alt boyutlu akılcı-sezgisel karar verme stilleri ölçeği ve iki alt boyutlu bilişsel esneklik envanteridir. Veriler online toplanmış, örneklem 18-65 yaş arası kadın ve erkeklerden oluşmuş, veriler SPSS programı dahilinde analiz edilmiştir. Nevrotik kişilik tipleri ile akılcı sezgisel karar verme arasında pozitif-negatif yönlü korelasyonlar bulunmuş, bilişsel esnekliğin akılcı sezgisel karar vermede aracılık rolü taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to contribute to the Turkish literature by examining the relationship between the neurotic structure, which accompanies many mental disorders, and the emotion-thought-behavior triad, its influence on cognitive processes, and its effect on decision-making, a uniquely human ability. The study specifically focuses on Horney's neurotic personality types, investigating cognitive flexibility and rational-intuitive decision-making styles. It seeks to answer questions such as which personality traits are predominant in the decisions of these neurotic types, their states of consciousness and cognitive processes, and the choices they make between reason and intuition. Three scales/inventories were used in the research: the three-subdimension Horney-Coolidge Three-Dimensional Inventory, the two-subdimension Rational-Intuitive Decision-Making Styles Scale, and the Cognitive Flexibility Inventory. Data were collected online with a sample consisting of male and female participants aged between 18 and 65. The data were analyzed using the SPSS software. Positive-negative correlations were found between neurotic personality types and rational-intuitive decision-making styles, and cognitive flexibility was identified as a mediating factor in rational-intuitive decision-making.