Yeni Türk şiirinde yirmi yedi şair örneğinde nevrotik durumlar
Neurotic situations in the example of twenty seven poets in new Turkish poetry
- Tez No: 764611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHFUZ ZARİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Nevroz, bireyin aşırı hisli yaşantısının üstesinden gelmesindeki acizliğinden kaynaklanır. Psikanalizin özü olan nevroz diğer sanatlar gibi şiirde de görülür. Tanzimat sonrası edebiyatımızda nevrotik şiir izlerini genellikle totaliter rejimlerin yaşandığı dönemlerde, şairlerin bunalım hâlleri gibi durumlarla belli başlı şairlerde görürüz. Bu şairlerin şiirlerinde yer alan nevrozlarda psikonevrotik ve psikobiyografik durumlar tespit edilmiştir. Analitik incelemelerle aranan nevrotik şiir izleri hem kuramsal hem de tematik kapsamda temellendirilmiştir.“Psikanalitik”te öncü Sigmund Freud yanında konuyla ilgili değerlendirmeleri bulunan Carl Gustav Jung, Karen Horney'den de istifade edilerek yirmi yedi şairde nevrotik durumlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Nevroz ve nevroz çeşitleri yanında nevrozla ilişkili kavramlarla da şairlerin psikobiyografisi ve şiirleri nevrotik açıdan çözümlenmeye çalışılmıştır. Psikobiyografik ve psikonevroz çerçevesinde tespit edilen yirmi yedi şair ve şiirleri korku, histeri, bunaltı, depresyon, saplantı ve dismorfik (Anoreksiya) özellikleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Neurosis arises from the inability of the individual to cope with her emotional life. Neurosis, which is the essence of psychoanalysis, is seen in poetry as in other arts. In our post-Tanzimat literature, the traces of neurotic poetry are generally observed in the periods of totalitarian regimes, in the depression of poets, as we see it in certain poets with situations. Psychoneurotic and psychobiographical conditions have been identified in the neuroses in the poems of the poems of these poets. Traces of neurotic poetry sought by analytical studies are based on both theoretical and thematic based. In addition to Sigmund Freud, a pioneer in psychoanalysis, Carl Gustav Jung and Karen Horney, who have made evaluations on the subject, have been used to determine the neurotic situations in twenty seven poets. In addition to neurosis and neurosis types, the psychobiography of poets and their poems with the concepts related to neurosis has been tried to be analyzed from a neurotic point of view. In this respect, twenty seven poets and their poems identified within the framework of psychobiographical and psychoneurosis were examined with their fear, hystreria, anxiety, depression, obsession and dysmorphic (anorexia) features.