Çevre sağlığı programı öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığı tutumlarının incelenmesi
Examination of ageism attitudes of environmental health program students
  1. Tez No: 1002630
  2. Yazar: ARSLAN HÜRRİYET ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİNÇER BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, çevre sağlığı programı öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığına yönelik tutumlarını ve bu tutumlarla ilişkili sosyodemografik faktörleri incelemektir. Gereç ve Yöntem:Araştırma, kesitsel tipte olup Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Çevre Sağlığı Programı'nda öğrenim gören tüm öğrenciler (N=120) evreni oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden 76 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın uygulaması 10.02.2025–02.02.2026 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veriler,“Sosyodemografik Sorular Formu”,“Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği”ile toplanılmıştır. Araştırma öncesi etik kurul izni, onam ve ilgili kurum izni alınmıştır. Anket, 10 Mart 2025-10 Eylül 2025 (6 ay) tarihleri arasında uygulanmış olup anket süresi 10-15 dakikadır. Analiz öncesi veriler normal dağılım açısından Skewness-Kurtosis testleri ile değerlendirilmiş olup verilerin normal dağılıma uyduğu bulunmuştur. Tanımlayıcı istatistiklerde aritmetik ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde dağılımları; grup karşılaştırmalarında Independent Samples t-testi ve One Way ANOVA; değişkenler arası ilişkilerde Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. İleri düzey analizlerde Aşamalı Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi (Backward Elimination yöntemi) uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 20,25±3,60 olup, %61,8'i kadın, %38,2'si erkektir. Çoğunlukla çekirdek aile yapısına sahip olan katılımcıların %13,2'inin evlerinde yaşlı birey bulunmaktadır. Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği toplam puanı 79,91±13,53 olup, yaşlılara yönelik tutumların genel olarak orta düzeyde olumlu olduğunu göstermektedir. Diğer bir alt boyut olan“Yaşlının Yaşamını Sınırlama”da katılımcıların ortalama puanı 35,36±6,63'tür.“Yaşlıya Yönelik Olumsuz Ayrımcılık”ise düşük bir seviyede kalmıştır (16,70±4,46). Katılımcıların yaşadığı yer, aile yapısı, ebeveynlerin eğitim durumu gibi faktörler yaşlı ayrımcılığı tutumunu etkilememektedir. Ancak, büyük ebeveyniyle birlikte yaşayan katılımcılar, yaşlı ayrımcılığı tutum ölçeğinde daha yüksek puanlar almıştır. Yaş ve yaşlı ayrımcılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Araştırma bulguları, çevre sağlığı programı öğrencilerinin yaşlı bireylere yönelik genel olarak olumlu tutumlara sahip olduğunu göstermektedir. Yaşlı bireylerle birlikte yaşama deneyiminin, yaşlı ayrımcılığına yönelik tutumları olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Bulgular, çevre sağlığı öğrencilerinin eğitim süreçlerinde gerontoloji ve yaşlılık temalı içeriklerin güçlendirilmesinin, yaş dostu hizmet sunumu açısından önemli olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the attitudes of Environmental Health Program students toward ageism and to identify sociodemographic and experiential factors associated with these attitudes. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted with all students (N=120) enrolled in the Environmental Health Program at Aydın Adnan Menderes University. The sample consisted of 76 students who agreed to participate. The study was implemented between 10 February 2025 and 02 February 2026. Data were collected using the“Sociodemographic Questionnaire”and the“Ageism Attitude Scale.”Prior to data collection, ethical approval, institutional permission, and informed consent from participants were obtained. The survey was administered between 10 March 2025 and 10 September 2025, and completion time was approximately 10–15 minutes. Before analysis, the normality of the data was assessed using Skewness-Kurtosis values, and the distributions were found to be approximately normal. Descriptive statistics (mean, standard deviation, frequency, percentage) were used, whereas Independent Samples t-test and One Way ANOVA were applied for group comparisons, and Pearson correlation analysis was used to examine associations between variables. For advanced analysis, Stepwise Multiple Linear Regression (Backward Elimination method) was conducted. Results: The mean age of the participants was 20.25±3.60 years; 61.8% were female and 38.2% were male. Most students lived in nuclear families, and 13.2% have an older adult living in their household. The mean total score of the Ageism Attitude Scale was 79.91±13.53, indicating a moderately positive attitude toward older adults. The mean score for the“Restricting the Life of the Elderly”subscale was 35.36±6.63, while the mean score for the“Negative Ageism Toward the Elderly”subscale was relatively low (16.70±4.46). Variables such as place of residence, family structure, and parental education level were not significantly associated with ageism attitudes. However, students living with their grandparents had higher total scale scores, reflecting more positive attitudes toward older adults. No significant relationship was found between age and ageism attitudes. Conclusion: The findings indicate that Environmental Health Program students generally hold positive attitudes toward older adults. Co-residence and direct interaction with older individuals appear to be associated with more favourable ageism attitudes. These results suggest that integrating gerontology- and ageing-related content into environmental health curricula may contribute to age-friendly professional practices in the future.