Yöneticilerin çalışanlara desteğinin iş performansına ve iş yeri yalnızlığına etkisi
The effect of managers' support for employees on job performance ve workplace loneliness
- Tez No: 1002631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN MOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yöneticilerin çalışanlara sağladığı desteğin çalışanların iş performansı ve iş yeri yalnızlığı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz örgütlerinde insan kaynağı, rekabet üstünlüğünün temel unsurlarından biri olarak kabul edilmekte; çalışanların yalnızca fiziksel değil aynı zamanda psikolojik, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarının da karşılanması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda yöneticilerin çalışanlara sunduğu destek, çalışanların örgüt içindeki deneyimlerini şekillendiren temel faktörlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Bu amaç doğrultusunda teori ve alan araştırmasına dayalı bu çalışmada araştırma kısmı için veri elde edebilmek amacıyla Google Form üzerinden çevrimiçi olarak hazırlanan anket yöntemiyle 420 kişiden veri toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 23 ve YEM AMOS 18 istatistik analiz programlarından yararlanılmıştır. Toplanan verilerin geçerlilikleri için doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlikleri için Cronbach Alpha bileşik güvenirlilik ve ortalama açıklanan varyans analizleri, çalışmaya konu olan gözlemlenemez değişkenler ile demografik değişkenler arasındaki farklılıkları tespit edebilmek için t testi ve ANOVA testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın modeline bağlı kalınarak oluşturulan hipotezlerin test edilmesinde korelasyon ve yol analizleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda bulgular, yönetici desteği ile iş performansı arasında pozitif yönlü; yönetici desteği ile iş yeri yalnızlığı arasında ise negatif yönlü anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca iş yeri yalnızlığının, iş performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Farklılık analizleri sonucunda, işten memnun olma durumu ile algılanan yönetici desteği, iş performansı ve duygusal ve sosyal yalnızlık arasında, eğitim durumu ile algılana yönetici desteği, duygusal ve sosyal yalnızlık arasında ve kıdem ile sosyal yalnızlık arasında anlamlı farklılıklarında olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, yöneticilerin çalışanlara sunduğu desteğin yalnızca performansı artırmakla kalmadığını, aynı zamanda çalışanların iş yerinde yaşadıkları yalnızlık duygusunu azaltarak örgütsel refahı güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, yöneticilere çalışan performansını artırmaya ve iş yeri yalnızlığını azaltmaya yönelik uygulamalar geliştirmeleri konusunda önemli öneriler sunmaktadır. Bu yönüyle çalışma, hem literatüre hem de uygulamaya katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the support managers provide to employees on their job performance ve workplace loneliness. In today's organizations, human resources are considered one of the fundamental elements of competitive advantage; meeting employees' psychological, social, ve emotional needs, as well as their physical needs, is of great importance. In this context, the support managers provide to employees stands out as one of the key factors shaping employees' experiences within the organization. To this end, based on theory ve field research, data was collected from 420 individuals using an online survey prepared via Google Forms to obtain data for the research section of this study. SPSS 23 ve YEM AMOS 18 statistical analysis programs were used to analyze the data. To assess the validity of the collected data, confirmatory factor analysis was used, while Cronbach Alpha composite reliability ve mean explained variance analyses were used for reliability. T-tests ve ANOVA tests were used to identify differences between the unobservable variables ve demographic variables covered in the study. Correlation ve path analyses were applied to test the hypotheses developed based on the research model. The results of the analyses revealed significant positive relationships between managerial support ve job performance, ve significant negative relationships between managerial support ve workplace loneliness. Furthermore, it was determined that workplace loneliness has a negative effect on job performance. Difference analyses revealed significant differences between job satisfaction ve perceived managerial support, job performance, ve emotional ve social loneliness; between educational status ve perceived managerial support, emotional ve social loneliness; ve between seniority ve social loneliness. In conclusion, this study reveals that the support managers provide to employees not only increases performance but also strengthens organizational well-being by reducing the feeling of loneliness experienced by employees in the workplace. The findings provide important recommendations for managers to develop practices aimed at improving employee performance ve reducing workplace loneliness. In this respect, the study aims to contribute to both the literature ve practice.