OKB hastalarında FoxP1 rs767001715 polimorfizminin incelenmesi
Investigation of FoxP1 rs767001715 polymorphism in OCD patients
- Tez No: 1002632
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Biyoloji, Genetics, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), tahmini küresel yaygınlığı %1-3 olan bir psikiyatrik bozukluktur. Bu psikiyatrik bozukluk rahatsız edici obsesyonlar ve kompulsiyonlarla karakterizedir. Kompulsiyonlar, takıntıyla ilişkili anksiyeteyi hafifletmeyi veya bir başarı hissi elde etmeyi amaçlayabilir. Bu semptomlar, etkilenen kişinin sosyal veya mesleki işlevselliğini tehlikeye atabilir ve hatta ölüm riskinin artmasına neden olabilir. Bu sebeple OKB, dünya çapında en çok engel teşkil eden 10 tıbbi durumdan biri olarak adlandırılmıştır Araştırmamızda, FoxP1 genindeki rs767001715 polimorfizminin, OKB ile olan ilişkisini inceledik. Kısacası, bu gendeki ufak bir farklılığın, OKB'nin neden ortaya çıktığını ve hastalığın nasıl geliştiğini açıklamada bize ne gibi ipuçları verebileceğini araştırdık. İstanbul NP Beyin hastanesinin Psikiyatri polikliniğine başvuran yaşı 18-60 aralığında 15 erkek ve 15 kadın olmakla toplam 30 tane Obsesif-Kompulsif Bozukluk tanısı olan hastalardan kan örnekleri alınmıştır. Çalışmada, önce DNA (deoksiribonükleik asit) izolasyonu ardından, Thermo Fisher Quanti stution 5 Real-Time PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) kullanılarak Obsesif Kompulsif bozukluk (OKB) tanısı konulmuş toplam 30 hastanın FoxP1 rs767001715 polimorfizminin genotipleme analizi yapılmıştır. Araştırmamızda yaptığımız analizler neticesinde bulduğumuz bulgulardan çıkardığımız sonuçlara göre FoxP1 geninde rs767001715 polimorfizminin Obsesif –Kompulsif Bozukluk hastalığında genotipik olarak bir farklılık göstermedi. Çalışmamızda Hastaların hepsinde GG genotipinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obsessive Compulsive Disorder (OCD) is a psychiatric disorder with an estimated global prevalence of 1-3%. This psychiatric disorder is characterized by disturbing obsessions and compulsions. Compulsions may aim to alleviate the anxiety associated with the obsession or to achieve a sense of accomplishment. These symptoms can jeopardize the affected person's social or occupational functioning and even lead to an increased risk of death. For this reason, OCD has been named one of the 10 most disabling medical conditions worldwide In our research, we examined the association of the rs767001715 polymorphism in the FoxP1 gene with OCD. In short, we investigated how a small difference in this gene can give us clues to explain why OCD occurs and how the disease develops. Blood samples were taken from a total of 30 patients (15 males and 15 females, aged between 18-60 years) with a diagnosis of obsessive-compulsive disorder who applied to the Psychiatry outpatient clinic of Istanbul NP Beyin Hospital. In the study, first DNA (deoxyribonucleic acid) isolation and then genotyping analysis of FoxP1 rs767001715 polymorphism of 30 patients diagnosed with obsessive-compulsive disorder (OCD) was performed using Thermo Fisher Quanti stution 5 Real-Time PCR (polymerase chain reaction). According to the results of our analysis, rs767001715 polymorphism in FoxP1 gene did not show a genotypic difference in obsessive-compulsive disorder. In our study, it was determined that all patients had GG genopathy.