Rekabet yoğunluğu ve avantajının denetim ücretleri üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The impact of competition intensity and competitive advantage on audit fees: The case of Turkey
  1. Tez No: 1002633
  2. Yazar: NESİL İŞBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ZAİF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sektör rekabet yoğunluğu ile şirket rekabet avantajı faktörlerinin bağımsız denetim ücreti üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Amaç doğrultusunda çalışma kapsamında iki ayrı veri seti oluşturulmuştur. BIST TÜM endeksinde işlem gören ve imalat sektöründe faaliyet gösteren toplam 60 şirket ilk veri setini oluştururken ikinci veri seti, BIST TÜM endeksinde işlem gören ve imalat dışı reel sektörlerde faaliyet gösteren toplam 33 şirketten oluşmaktadır. İlgili şirketlerin 2020-2023 yıllarına ait finansal tablo ve dipnotlarından elde edilen verilerine panel veri analizi yöntemi uygulanmıştır. Her iki veri seti için de gerçekleştirilen iki yönlü sabit etkiler (cluster-robust standart hatalarla) tahmincisi sonucu elde edilen bulgular, şirket rekabet avantajı faktörünün bağımsız denetim ücretleri üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir etkiye sahip olduğunu; sektör rekabet yoğunluğu faktörünün ise bağımsız denetim ücreti üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir etkiye sahip olmadığını göstermiştir. Ayrıca, çalışmanın amacına yönelik hazırlanan anket aracılığıyla BIST'te işlem gören şirketlere denetim hizmeti sağlayan 20 ayrı denetim firmasının görüşleri alınmıştır. Görüşlerin çoğunluğu, sektör rekabet yoğunluğunun yüksek veya düşük olması durumlarında ödenen denetim ücretinin diğer şirketlere göre farklılık göstermeyeceği yönündedir. Rekabet avantajı düzeyi ile denetim ücretleri arasındaki ilişkinin farklı şekillerde algılandığı ve belirgin tek yönlü bir eğilim bulunmadığı gözlemlenmiştir. Ünvan ve tecrübe yılının bazı görüşler üzerinde etkili olduğu görülmüş ve ayrıca, bağımsız denetim firmalarının sektörel bazlı görüşleri de ayrı ayrı alınarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of sector competition intensity and company competitive advantage factors on independent audit fees. To this end, two separate datasets were created. The first dataset consists of 60 companies listed on the BIST ALL index and operating in the manufacturing sector, while the second dataset comprises 33 companies listed on the BIST ALL index and operating in non-manufacturing real sectors. Panel data analysis was applied to the data obtained from the financial statements and footnotes of these companies for the years 2020-2023. The findings obtained from the two-way fixed effects (cluster-robust standard errors) estimator performed for both datasets showed that the company competitive advantage factor has a statistically significant effect on independent audit fees; however, the sector competition intensity factor does not have a statistically significant effect on independent audit fees. Furthermore, the opinions of 20 different audit firms providing audit services to companies listed on the BIST were obtained through a survey prepared for the purpose of the study. The majority of opinions indicated that the audit fee paid would not differ between companies depending on whether the sector competition intensity is high or low. It was observed that the relationship between the level of competitive advantage and audit fees was perceived differently, and there was no clear one-way trend. Title and years of experience were found to have an influence on some opinions, and the sectoral opinions of independent audit firms were also examined separately.