5-amino-2-hidroksibenzoik asit molekülünün yapısının FT-IR ve NMR spektroskopik yöntemleriyle aydınlatılması, elektronik ve çizgisel olmayan optiksel özelliklerinin (NLO) incelenmesi
Illuminating structure of the 5-amino-2-hydroxybenzoic acid molecule by FT-IR and NMR spectroscopic methods and examination of electronic and nonlinear optical (NLO) properties
  1. Tez No: 1002635
  2. Yazar: BİLAL CANGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ALYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında 5-amino-2-hidroksibenzoik asit molekülünün yapısal ve elektronik özelliklerini teorik ve deneysel yöntemler kullanarak aydınlatmayı amaçlamaktadır. Molekülün kararlı geometrisi ve analizi, yoğunluk fonksiyonu teorisi DFT/B3LYP/6-311G++(d,p) teori düzeyinde belirlenmiş; elde edilen veriler deneysel bulgularla karşılaştırılmıştır. Molekülün titreşim modlarını belirlemek amacıyla FT-IR analizi yapılmış, NMR spektroskopisi yöntemiyle molekül iskeletindeki kimyasal çevreler incelenmiştir. Deneysel kimyasal kayma değerleri ile DFT tabanlı GIAO (Gauge-Independent Atomic Orbital) yöntemiyle hesaplanan değerler arasındaki korelasyon, molekül yapısının doğruluğunu teyit etmiştir. Molekülün kararlılığını ve reaktif bölgelerini anlamak adına sınır moleküler orbitalleri (HOMO ve LUMO) incelenmiştir. HOMO ve LUMO orbitalleri arasındaki enerji aralığı, molekülün kimyasal sertliği, yumuşaklığı ve elektronegatifliği gibi parametrelerin hesaplanmasında kullanılmıştır. Bu veriler, molekülün biyolojik aktivitesi ve yük transfer mekanizmaları hakkında temel bilgiler sunmaktadır. Tüm teorik hesaplamalar Gaussian 09(linux) yazılım paketi kullanılarak yapılmış, sonuçlar GaussView ara yüzü ile görselleştirilmiştir. Yapılan analizler, 5-amino-2-hidroksibenzoik asit molekülünün üre referans molekülüyle kıyaslandığında kayda değer bir NLO yanıtı verdiğini ve modern optoelektronik cihazlarda kullanılma potansiyeli taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to elucidate the structural and electronic properties of the 5-amino-2-hydroxybenzoic acid molecule using both theoretical and experimental methods. The stable geometry analysis of the molecule were determined using Density Functional Theory (DFT) at the B3LYP/6-311++G(d,p) level, and the obtained data were compared with experimental findings. To identify the vibrational modes of the molecule, FT-IR analysis was performed. The chemical environments within the molecular skeleton were investigated using NMR spectroscopy. The correlation between the experimental chemical shift values and those calculated via the DFT-based GIAO (Gauge-Independent Atomic Orbital) method confirmed the accuracy of the molecular structure. To understand the stability and reactive sites of the molecule, the frontier molecular orbitals (HOMO and LUMO) were examined. The energy gap between HOMO and LUMO orbitals was utilized to calculate parameters such as chemical hardness, softness, and electronegativity. These data provide fundamental insights into the molecule's biological activity and charge transfer mechanisms. All theoretical calculations were performed using the Gaussian 09(linux) software package, and the results were visualized through the GaussView interface. The conducted analyses demonstrate that the 5-amino-2-hydroxybenzoic acid molecule exhibits a significant NLO (Nonlinear Optical) response compared to reference molecule (urea), suggesting its potential for use in modern optoelectronic devices.