Çeşitli karboksilik asit hidrazit- kumarin hibrit bileşiklerinin sentezlenmesi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and identification of coumarin-carboxylic acid hydrazide hybrid compounds
  1. Tez No: 577106
  2. Yazar: OZAN TAPANYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE SULTAN GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kumarin ve asit hidrazitlerinin, THF ortamında asit katalizörlüğünde 3-12 saat zaman aralığında geri soğutucu altında ısıtılmasıyla (E)- N'-(3-(4-hidroksifenil)akrilol)-2-oksdo-2H-kromen-3-karbohidrazit 27 %70 verim ile sentezlenmiş olup, diğer beş hidrazit-kumarin hibritleri %80-95 verimle sentezleri gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında literatürde olmayan altı yeni hidrazit-kumarin hibrit bileşikleri sentezlenmiştir. Özellikle fenolik asit türevlerinden olan 3,4,5-trihidroksibenzoik asit 6, (E)-3-(4-hidroksifenil)akrilik asit 2, 2-hidroksibenzoik asit 4 ve 5-amino-2-hidroksibenzoik asit 5 ile nikotinik asit 1 ve (2E)-3-fenilakrilik asidin 3 metil esterleri sentezlenmiştir. Bu asit esterlerinin hidrazin hidrat ile reaksiyonu sonucunda hidrazit bileşikleri hazırlanmıştır. Asit hidrazitlerin kumarin ile hibritlerinin oluşturulması için 2-okso-2H-kromen-3-karbonil klorür 25 bileşiği sentezlenmiştir. Sentezlenen ester, hidrazit, kumarin ve hibrit bileşiklerinin yapıları FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR gibi yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, six novel hydrazide-coumarin hybrids have not been synthesized in the literature. At first methyl esters of 3,4,5-trihydroxybenzoic acid 6, (E)-3-(4-hydroxyphenyl)acrylic acid 2, 2-hydroxybenzoic acid 4 and 5-amino-2-hydroxybenzoic acid 5, nicotinic acid 1 and (2E)-3-Phenylacrylic acid 3, which are phenolic acid derivatives, were synthesized and hydrazide compounds were prepared by reaction of these acid esters with hydrazine hydrate. To form hybrids of these acid hydrazides with coumarin, 3-carboxy chlorine coumarin compound was synthesized. The (E)-N'-(3-(4-hydroxyphenyl)acryloyl)-2-oxo-2H-chromene-3-carbohydrazide 25 was synthesized in 70% yield and the other five hydrazide-coumarin hybrids were synthesized in 90-95% yield. The structures of the synthesized ester, hydrazide, coumarin and hybrid compounds were illuminated using FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopy.