Horizontal şaşılık cerrahilerinde katlama ve rezeksiyonun oküler iskemi üzerine etkisinin non-invaziv yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the effect of tucking and resection on ocular ischemia in horizontal strabismus surgery using non-invasive methods
  1. Tez No: 1002656
  2. Yazar: ÖMER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, horizontal rektus kaslarına yapılan katlama ve rezeksiyon işlemlerinin oküler iskemi üzerine etkisini dinamik pupillometri, optik kohorens tomografi (OKT) ve ön kamara flaremetre ile karşılaştırılması ve olası ilişkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Gerekçe ve Yöntem: Girişimsel prospektif çift kör şeklinde tasarlanan çalışmaya 75 hastanın 75 gözü dahil edildi. Ameliyat öncesi prizma örtme testiyle kayma açısı, biyomikroskop ile ön segment ve fundus muayeneleri yapıldı. Hastaların hangi cerrahi prosedürü olacağı görme düzeyi, kayma tipi, uzak-yakın kayma açısı, gözlüklü-gözlüksüz kayma açısı, kaymanın alternan olup olmaması gibi özellikler göz önünde alınarak belirlendi. Hastalara uygulanan cerrahi prosedürler kaydedildi. Operasyondan önce, cerrahi sonrası 1. hafta, 1.ay, 3. ay ve 6. ayda hastalara dinamik pupillometri, OKT ve ön kamara flaremetre ölçümleri yapıldı. Bulgular: Ön kamara flaremetre değerleri her iki grupta da preoperatif döneme göre tüm takip süreçlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişim saptanmamıştır (p>0,05). Her iki cerrahi grupta da (Katlama ve Rezeksiyon) postoperatif tüm takip süreçlerinde SMK değerlerinin preoperatif bazal seviyelere göre istatistiksel olarak anlamlı bir değişim sergilemediği saptanmıştır. Katlama grubunda 1. haftada izlenen hafif seyirli düşüş ve sonrasındaki yükselme eğilimi, istatistiksel sınırların içinde kalarak bazal değerlerle uyumlu bulunmuştur. • Erken Dönem Pupillometri (1. Hafta): Katlama grubunda preoperatif döneme göre 1. haftada anlamlı bir pupiller daralma (miyozis) (p=0,0003), kasılma latans süresinde kısalma (p=0,006) ve kasılma hızında artış (p=0,001) izlenirken; rezeksiyon grubunda pupilla çapı stabil kalmıştır. • Orta Dönem (3. Ay): Gruplar arası değişim miktarları (Δ) analiz edildiğinde; 3. ayda pupilla kasılma süresi değişim miktarı Katlama grubunda Rezeksiyon grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha kısa (hızlı) bulunmuştur (p=0,030). Bu dönemde rezeksiyon grubunda kasılma süresinde ortalama 28,81 ms uzama görülürken, katlama grubunda 12,88 ms kısalma saptanmıştır. • Uzun Dönem (6. Ay): 6. ay sonunda tüm parametrelerin stabilize olduğu ve gruplar arası farkın kapandığı gözlenmiştir (p>0,05). Sonuç: Her iki cerrahi teknik de maküler ve otonomik güvenlik açısından benzer bulunmuştur. Katlama grubunda erken dönemde izlenen otonomik hiper-reaktivitenin vasküler bir iskemiden ziyade mekanik irritasyona bağlı olduğu düşünülmektedir. 3. ay verileri, katlama yönteminin doku ve damar koruyucu doğası sayesinde otonomik iletim hızını uzun dönemde daha efektif muhafaza ettiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the effects of horizontal rectus muscle tucking and resection on ocular ischemia with dynamic pupillometry, optical coherence tomography (OCT) and anterior chamber flaremetry and to reveal their possible relationships. Materials and Methods: The study, designed as a prospective, double-blind interventional study, included 75 eyes of 75 patients. Preoperative prism cover test and anterior segment and fundus examinations were performed. The appropriate surgical procedure for each patient was determined by considering factors such as visual acuity, type of strabismus, distance-near deviation angle, strabismus angle with and without glasses, and whether the strabismus was alternating or not. All surgical procedures were recorded. Dynamic pupillometry, OCT and anterior chamber flare meter measurements were performed before surgery and at 1 week, 1 month, 3 months, and 6 months postoperatively. Results: Anterior chamber flaremetry values showed no statistically significant change in either group compared to the preoperative period throughout the follow-up period (p>0.05). In both surgical groups (Plication and Resection), CMT values showed no statistically significant changes compared to preoperative baseline levels throughout all postoperative follow-up periods. The slight downward trend observed in the Plication group at week 1, followed by a subsequent upward trend, remained within statistical limits and was consistent with baseline values. • Early Postoperative Period (Week 1): In the Tucking group, a significant pupillary miosis (p=0.0003), shortening of contraction latency (p=0.006), and increase in contraction velocity (p=0.001) were observed at week 1 compared to baseline, whereas the pupil diameter remained stable in the Resection group. • Mid-term Period (Month 3): When analyzing the amount of change (Δ) between groups; at month 3, the change in pupil contraction duration was significantly shorter (faster) in the Tucking group compared to the Resection group (p=0.030). During this period, an average prolongation of 28.81 ms in contraction duration was seen in the resection group, while a shortening of 12.88 ms was detected in the tucking group. • Long-term Period (Month 6): By the end of month 6, all parameters stabilized, and no significant differences were observed between the groups (p>0.05). Conclusion: Both surgical techniques were found to be similar in terms of macular and autonomic safety. The early autonomic hyper-reactivity in the tucking group is thought to be due to mechanical irritation rather than vascular ischemia. Month 3 data support that the tucking method, owing to its tissue and vessel-sparing nature, more effectively preserves autonomic conduction velocity in the long term.