Planlanmış davranış teorisi bağlamında üniversiteli dijital genç okurun haber tüketim alışkanlıkları: Kocaeli Üniversitesi örneği
News consumption habits of digital young university readers within the context of planned behavior theory: The case of Kocaeli University
- Tez No: 1002665
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ŞERİFE BAŞTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik ve Medya Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Planlanmış Davranış Teorisi (PDT) çerçevesinde 18-24 yaş arası üniversite öğrencilerinin haber tüketim alışkanlıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital iletişim teknolojilerinin hızla yaygınlaşmasıyla birlikte gençlerin geleneksel medyadan uzaklaşarak sosyal medya ve dijital platformlar üzerinden haber takibi yapmayı tercih ettiği gözlenmektedir. Bu tercihlerin PDT'nin davranışa yönelik tutum, öznel norm ve algılanan davranışsal kontrol ilkelerine bağlı şekillenen faktörlerle planlı bir şekilde oluştuğu ön kabulüyle hareket edilmektedir. Araştırmada sıralı karma yöntem kullanılarak PDT 'nin ortaya koyduğu normlar çerçevesinde dijital genç okurun haber tüketim alışkanlıkları Kocaeli Üniversitesi örnekleminde analiz edilmiştir. Saha çalışmasının ilk basamağını anket oluşturmaktadır. Anket evreni Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenim gören sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleri alanlarından, dijital medya kullanan 390 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. İkinci araştırma basamağı olan odak grup görüşmesinde bu alanlardan 9 öğrenci yer almaktadır. Bulgular, üniversiteli gençlerin haber tüketiminde dijital platformların (özellikle Instagram, X ve YouTube) baskın olduğunu ortaya koymaktadır. Katılımcıların büyük çoğunluğu haber tüketiminde hız, kolay erişim, özgür ve çok yönlü içerik gibi nedenlerle dijital mecraları tercih etmektedir. Geleneksel medya araçları arasında televizyonun haber takibinde sınırlı düzeyde kullanımının devam ettiği görülmüştür. Gazete ve radyo ise genç okurun haber tüketiminde tercih edilmemektedir. Elde edilen bulguların genç okurun haber tüketim alışkanlıkları konusunda kuramsal literatüre katkı sunması ve haber medyası için yol gösterici olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the news consumption habits of university students aged 18–24 within the framework of the Theory of Planned Behavior (TPB). With the rapid spread of digital communication technologies, it has been observed that young people are increasingly moving away from traditional media and preferring to follow news through social media and digital platforms. The research proceeds on the assumption that these preferences are formed in a planned manner through factors shaped by TPB's core constructs: attitude toward the behavior, subjective norms, and perceived behavioral control. Using a sequential mixed-methods approach, the study analyzes the news consumption habits of digital young readers within the framework of norms proposed by TPB, based on a sample from Kocaeli University. The first phase of the fieldwork consists of a survey. The survey population comprises 390 university students from Kocaeli University, enrolled in social sciences, natural sciences, and health sciences programs, who actively use digital media. The second phase involves a focus group discussion with 9 students selected from these fields. The findings reveal that digital platforms—particularly Instagram, X (formerly Twitter), and YouTube dominate news consumption among university students. The vast majority of participants prefer digital channels due to reasons such as speed, easy access, freedom, and the availability of diverse content. Among traditional media, television continues to be used to a limited extent for news following. Newspapers and radio, however, are not preferred by young readers. The study seeks to contribute to the theoretical literature on young readers' news consumption habits and to provide guidance for news media organizations news consumption habits of young readers and to provide guidance for news media.