Ayrışmadan uzlaşıya: Schmitt ve Hayek'in parlamenter demokrasi yaklaşımları
From division to consensus: Schmitt and Hayek's perspectives on parliamentary democracy
- Tez No: 1002683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, neoliberal ekonomi politikaları ile otoriter yönetim biçimleri arasındaki güncel yakınlaşmayı arka plana alarak Carl Schmitt ile Friedrich Hayek'in siyasal düşünceleri arasında literatürde çoğunlukla göz ardı edilen yapısal paralellikleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Schmitt'in Weimar bağlamında geliştirdiği parlamentarizm eleştirisi ile Hayek'in serbest piyasa düzenini önceleyen anayasal çerçevesi, görünüşte karşıt yönelimlere sahip olsalar dahi, demokrasiyi biçimsel bir prosedüre indirgemeleri, yasamayı sınırlandırıp yürütmeyi güçlendirmeleri ve sosyal devletin eşitlikçi taleplerini siyasal istikrar açısından tehdit olarak değerlendirmeleri bakımından ortak bir zeminde buluşmaktadır. Hayek'in müdahalesizlik ilkesinin paradoksal biçimde sürekli devlet müdahalesi gerektirmesi ve piyasa düzenini koruyan önsel kuralları meşrulaştırması, Schmitt'in istisna hâlinde karar veren egemen fikriyle yapısal bir akrabalık taşır. Her iki yaklaşım da liberal-demokratik meşruiyetin dönüşümüne katkıda bulunarak siyasal özgürlüğün görünüşte korunduğu, fakat fiilen daraldığı bir yönetim mantığını beslemektedir. Bu çalışma, Schmitt ve Hayek'in farklı tarihsel bağlamlarda ürettikleri kuramların, neoliberal iktisat ile otoriter siyaset arasındaki çağdaş yakınlıkların düşünsel kökenlerinin anlaşılmasında tamamlayıcı bir nitelik taşıdığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the contemporary convergence between neoliberal economic policies and authoritarian forms of governance, bringing to light the often-overlooked structural parallels between the political thought of Carl Schmitt and Friedrich Hayek. Although Schmitt's critique of parliamentarism in the Weimar context and Hayek's constitutional framework designed to safeguard the free market appear to move in opposing ideological directions, both thinkers reduce democracy to a merely procedural mechanism, constrain the legislative branch while empowering the executive, and view the egalitarian demands of the social welfare state as threats to political stability. The paradox inherent in Hayek's non-intervention principle, namely, that preserving an unperturbed market order requires constant state intervention and the entrenchment of pre-political constitutional rules, reveals a structural affinity with Schmitt's notion of a sovereign who decides in the state of exception. Together, these approaches contribute to a transformation of liberal-democratic legitimacy, producing a mode of governance in which political freedom appears preserved yet is substantively narrowed. The study argues that the theories developed by Schmitt and Hayek in distinct historical contexts offer complementary insight into the intellectual roots of the contemporary proximity between neoliberal economics and authoritarian politics.