Meillassoux'nun ontolojisini Aristoteles üzerinden okumak
Reading Meillassoux's ontology through Aristotle
  1. Tez No: 1002687
  2. Yazar: BİLAL ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ÜÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Quentin Meillassoux'nun ontolojisi Aristoteles'in kuvve-fiil teorisinin kavramları üzerinden yorumlanmaktadır. Tezin iddiası, Aristoteles'in kavramları Meillassoux'ya tatbik edildiğinde iki filozofun da daha iyi anlaşılacağı şeklindedir. Buna göre, Meillassoux'nun“hiper-kaos”veya“radikal/mutlak imkân”kavramları“heksis olarak adunamia”şeklinde formülleştirilmiştir. Buna mukabil, Meillassoux'nun“korelasyonizm”dediği bakışın“imkân”anlayışı ise“dunamis olarak adunamia”olarak tespit edilmiştir. Hiper-kaosun temel bilfiillik modu ise entelekheiadır çünkü hiper-kaos daima kemal hâlindedir. Hiper-kaos tabiat kanunlarının değişmesi gibi energeialarını icra etmek zorunda değildir. Hegelci Ruhun (Geist) temel bilfiillik modu ise energeiadır zira Ruh daimî bir dâhilî faaliyet hâlindedir ve ancak tarihin sonunda kendilik şuuru ile mutlak bilmeye ermektedir. Bu yüzden hiper-kaosun aksine, Ruhta energeia önce, entelekheia sonra gelmektedir. Kant'ın“imkân”anlayışında ise energeia ile entelekheianın aynîleştikleri tespit edilmiştir. Zira Kant'a göre, tabiat kanunları bize zorunlu değil de mümkün bir şekilde görünecek olsaydı o zaman en ufak bir nesnenin bile temsilini imkânsızlaştıracak bir duyu verisi kaosuna düçar olurduk. Bu ise adunamianın durmaksızın energetikleşmesi demektir ve bu energeia mutlak bir dâhilî faaliyet olduğu için aynı zamanda entelekheiadır. Böylece Meillassoux, kendisini Hegel'den entelekheianın energeiadan önce gelmesi sayesinde tefrik ederken ve Hegel'de energeia ile entelekheia ayrılırken Kant'ta bu iki kavram birleşmektedir. Hiper-kaosun entelekheia hâlinde oluşuna rağmen aynı zamanda daimî bir dâhilî faaliyet hâlinde oluşu ise Aristotelesçi entelekheianın energetik tabiatını daha iyi anlamayı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis interprets Quentin Meillassoux's ontology through the concepts of Aristotle's theory of potentiality and actuality. The thesis argues that applying Aristotle's concepts to Meillassoux leads to a better understanding of both philosophers. Accordingly, Meillassoux's concepts of“hyper-chaos”or“radical/absolute possibility”are formulated as“adunamia as hexis.”Conversely, the understanding of contingency of what he calls“correlationalism”is identified as“adunamia as dunamis.”The fundamental mode of actuality of hyper-chaos is entelecheia because hyper-chaos is always complete. Hyper-chaos does not have to execute its energeiai like changing the laws of nature. The fundamental mode of actuality of the Hegelian Spirit (Geist), on the other hand, is energeia since the Spirit is in a state of perpetual internal activity and only at the end of history does it attain self-consciousness and absolute knowing. Therefore, unlike hyper-chaos, in the Spirit, energeia comes first and entelecheia comes later. In Kant's understanding of contingency, energeia and entelecheia are identified. For Kant, if the laws of nature appeared to us as possible rather than necessary, then we would be subjected to a chaos of sensory data that would make the representation of even the simplest object impossible. This would mean the continuous energeticization of adunamia, and since this energeia is the ultimate internal activity, it is also entelecheia. Thus, while Meillassoux distinguishes himself from Hegel by the fact that entelecheia precedes energeia, and while energeia and entelecheia are separated in Hegel, these two concepts are united in Kant. The fact that hyper-chaos exists in entelecheia, yet is also in constant internal activity, allows for a better understanding of the energetic nature of Aristotelian entelecheia.